57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

103. Spotkanie z Twórcą

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – czyli 103. Spotkanie z Twórcą.

Jesteście światłem wskazującym drogę, jesteście moralnym kompasem dla innych ludzi, którzy w tych okropnych czasach wojny tracili swą godność. Wy, Sprawiedliwi, jesteście żywym dowodem na to, że na świecie istnieje dobro i że wspólnie możemy pokonać zło” – mówiła Ruth Cohen-Dar, zastępca Ambasador Izraela w Polsce podczas gali 30-lecia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, która odbyła się 16 października 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Polacy są najliczniejszą grupą w gronie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata –spośród nieco ponad 26 tysięcy osób, naszych rodaków jest 6620. Na medalu znajduje się sentencja: “Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”. Często jednak nie wiemy, że te osoby, a teraz głównie ich potomkowie, żyją wśród nas.

4 listopada 2016 roku kłodzka biblioteka zaprasza na spotkanie z Emilią Karoliną Kwaszyńską, autorką książki „Historia dobrej duszy,” w której na podstawie opowieści rodzinnych oraz zachowanych dokumentów i fotografii, przedstawia postać swojej babci Franciszki Kwaszyńskiej. Franciszka została wraz z rodzicami odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc udzieloną Żydom w trakcie drugiej wojny światowej. Autorka oddaje głos swojej babci, by mogła opowiedzieć o czasach, gdy bycie po prostu człowiekiem było niekiedy aktem heroizmu. Świadectwo Sprawiedliwych jest ciągle aktualne i powinno budzić w nas refleksje, że nie możemy być obojętni na pojawiające się przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy nienawiści rasowej.

Spotkanie odbędzie się w piątek 4 listopada o godz 18:00 w Saloniku Prasowym Czytelni Głównej, istnieje możliwość zakupu książki z autografem. Serdecznie zapraszamy !

ZOBACZ TEŻ

Skip to content