57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Gdy Ziemia Kłodzka jest pasją…

Sezon spotkań kulturalnych po pandemii rusza pełną parą, mimo że to koniec roku szkolnego. Wiele książek wydanych w 2020 i na początku 2021 roku nie mogło wcześniej mieć odpowiedniej promocji. Takiej, która dotarłaby do czytelników inaczej niż przez internet.

Dlatego tym bardziej wszyscy czekaliśmy na możliwość ponownego zapraszania do biblioteki autorów i prezentowania ich najnowszych dokonań.

17 czerwca biblioteka w Kłodzku, wspólnie z Fundacją im. Tomasza Morusa, zorganizowała w Centrum Kultury Chrześcijańskiej spotkanie z Krystyną Oniszczuk-Awiżeń, historykiem, muzealnikiem, dziennikarką i regionalistką popularyzującą historię ziemi kłodzkiej.

W 2020 r. ukazały się aż trzy publikacje, które zasługiwały na to, aby autorka (lub współautorka) o nich opowiedziała i zachęciła do ich
przeczytania, tj. „Ciekawostki z dziejów Ziemi Kłodzkiej”, „XII Almanach Ziemi Kłodzkiej” i „Pionierskie lata 1945-1950”.

Podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zilbert, dyrektor PiMBP w Kłodzku, pisarka opowiedziała o swoich pasjach, o pracy i działalności popularyzatorskiej, o genezie najnowszych książek, a także o blaskach i cieniach towarzyszących ich powstaniu.

Mówiąc o „Pionierskich latach 1945-1950”, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń podziękowała tym wszystkim, których teksty drukowane od 1994 r. w poszczególnych numerach „Bramy. Gazety Prowincjonalnej”, umożliwiły powstanie tej publikacji. Zebrani w CKCh goście (ok. 50 osób!) nagrodzili tych często już nieżyjących współautorów książki brawami.

Na zakończenie były autografy, tort, kawa, herbata i kuluarowe rozmowy.
Z tego co podsłuchałam, głównie o kulturze i historii, więc cel został osiągnięty. W imieniu biblioteki dziękujemy za inspirację, pani
Krystyno. No i za dobre rozpoczęcie sezonu dziękujemy również Januszowi Lasce (Fundacja im. Tomasza Morusa).

Zapraszamy na kolejne spotkania w Kłodzku, w czerwcu odbędą się jeszcze dwa. W czwartek 17 czerwca o 18.00 w Wielkich Kleszczach Twierdzy Kłodzko z Tomaszem Duszyńskim, który promował będzie najnowszą część cyklu „Glatz” pt. „Zamieć”. A w środę 30 czerwca zagości w bibliotece Karol Maliszewski.

ZOBACZ TEŻ

Skip to content