20 maja – Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
Tematyką pszczół zainteresowali się pisarze, którzy poświęcają im coraz więcej uwagi. Pszczoły znajdziemy więc w powieściach, książkach dla dzieci, a także publikacjach naukowych. Warto sprawdzić choć kilka z nich, by dowiedzieć się, w jaki sposób możemy chronić pszczoły i co czeka nas w świecie pozbawionym tych pożytecznych owadów.
Książka „Życie pszczół” Maurycego Maeterlincka to zbiór esejów filozoficzno-przyrodniczych autorstwa belgijskiego laureata Nagrody Nobla. Mimo upływu lat jest to publikacja niezwykle aktualna. Maeterlinck przybliża czytelnikowi życie pszczół, nieświadomy zmian, jakie mają nadejść 100 lat później. Drobiazgowo opisany rok z życia ula to niezwykła uczta literacka, a także wiarygodne źródło wiedzy. Nowe wydanie traktatu zostało wznowiona przez wydawnictwo MG
i opatrzone komentarzami dr Jakuba Glapana, który udowadnia, że spostrzeżenia Maeterlincka nie straciły na aktualności.
Przedstawiona w powieści Mai Lunde „Historia pszczół” to przerażająca, ale niestety bardzo realistyczna wizja świata, z którego stopniowo znikają pszczoły. Historia dzieje się na trzech płaszczyznach – w XIX wieku, współcześnie oraz w roku 2098. Zmieni wasz sposób patrzenia na te niezwykłe owady i ich wpływ na naszą przyszłość.
Wydawnictwo Dwie Siostry jest znane z tego, że publikuje przepiękne książki, do których z pewnością możemy zaliczyć „Pszczoły”. Ta ogromna książka wydana w formacie A3 jest opowieścią o pszczołach adresowaną do dzieci. Niezwykłe ilustracje Piotra Sochy doskonale współgrają z tekstem Wojciecha Grajkowskiego. Autorzy przybliżają nam historię pszczół na przełomie wieków, ich budowę, rodzaje, zajęcia, rozmnażanie, taniec czy zapylanie. Nie zabraknie tu również owoców i warzyw, które zawdzięczamy pszczołom, innych zwierząt zapylających, pszczelich ciekawostek, budowy ula, rodzajów miodu, wrogów pszczół, sposobów na użądlenia, czy wreszcie odniesień do wymierania pszczół i ręcznego zapylania. Obowiązkowa lektura dla młodego pszczelarza lub przyrodnika, a także każdego dziecka, któremu los naszego świata nie jest obojętny.