57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

3 II – 31 V 2014 wystawa w holu Wypożyczalni PiMBP

HRABAL – to jest piękno / to je krása

 

 

Setne urodziny Bohumila Hrabala, to doskonały pretekst, by przypomnieć sobie najbardziej czeskiego pisarza, by odkryć jego twórczość na nowo lub poznać, by przygotować wystawę i wreszcie zainspirować do wspólnej czytelniczej zabawy. O tym że jest to ważny pisarz dla naszych Czytelniczek i Czytelników, świadczy ubiegłoroczny projekt biblioteczny. Dwa tytuły Hrabala znalazły się na liście 68 książek, które trzeba przeczytać. Jakie to pozycje? Odpowiedź ukryta w gablocie wystawienniczej.

Hrabala lubiłam od zawsze. To pisarz wyjątkowo magiczny. Potrafił zatrzymać czas, który zdawałoby się, bezpowrotnie minął. I ten groteskowy humor, przekora, autoironia, poetycki język, nostalgia, dostrzeganie piękna w codzienności aż staje się niecodzienna – po prostu oczarował… Pięknie też o nim piszą przyjaciele, pisarze czy krytycy literatury. Fragmenty tekstów, wspomnień, rozmów można zobaczyć w gablocie. Polecam, między innymi Andrzeja Stasiuka „Tekturowy samolot”, Pawła Huelle „Mercedes-benz”, Aleksandra Kaczorowskiego „Grę w życie” (książka z autografem!) i „Praski elementarz”, Bogusław Deptuły „Literaturę od kuchni”. Oczywiście królują powieści i zbiory opowiadań Hrabala, niektóre doczekały się adaptacji filmowych – reż. Jíři Menzel i przypomnę na marginesie, że „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to film oskarowy. Są też praskie ciekawostki – Bambino di Praga i epos o takim tytule, słynny mural poświęcony Hrabalowi.

 

Na wystawie dodatkowe atrakcje, czyli Coś ciekawego dla Miłośniczek i Miłośników HRABALA.

 

  • Zamiast bloga pisz tutaj i umieść na planszy – subiektywnie o czeskim twórcy

  • Napisz 100 słów / 100 lat Hrabala! Konkurs – do wygrania dobre książki, prace konkursowe do 14 III, finał i nagrody dla laureatów 28 III br. o godz. 16.30  w Wypożyczalni PiMBP.

  • Specjalne karty blogowe i konkursowe są do pobrania w Wypożyczalni PiMBP.

  • Półka Hrabalowa do czytania.

Wystawę można oglądać do końca maja. Finał konkursu 100 słów / 100 lat Hrabala dokładnie w dniu urodzin (właśnie setnych) pisarza. Niespodzianki dla Miłośniczek i Miłośników Hrabala. Jakie? To niespodzianka! Przyjdź, daj się ponieść fantazji.

Z przyjemnością czytasz Hrabala? Poruszają cię jego powieści? Może przywołują wspomnienia z własnego dzieciństwa? Śmiejesz się przy opowiadaniach, a może wolisz jego twórczość na dużym ekranie? Czytasz – słuchasz – oglądasz, po prostu przyjdź! Zwłaszcza na literackie świętowanie setnych urodzin naszego południowego sąsiada.

A może tak powstanie KLUB CZYTAJĄCYCH HRABALA?!

 

Serdecznie zapraszam – Mariola Kowalcze

 

 

„Pod Zielonym Drzewem”, „Pod Czerwonymi Sercami”, „Na Przystanku” – w tych knajpach mają dobre piwo. Przyjdźcie wszyscy! – zaprasza Hrabal – Napijemy się, pogadamy. Przekonacie się, jak piękne może być życie!

 

 

BOHUMIL HRABAL

 

Kim jestem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TEŻ

PISANKI – CZYTANKI

Albo czytanie z pisanki. Dudek w koszyczku zamiast zajączka? Seria limitowana, absolutnie nie na świąteczny stół.  Raczej, by uprzyjemnić czas Wielkiej Nocy. Sprawić, by...

LeśmiaNowe rymy z uRokiem kłodzkim

Ciąg dalszy świętowania urodzin wyjątkowego twórcy nastąpił. Krawat odnaleziony, nawet przyozdobiony urokliwą spinką. A poeta czeka... W eleganckim garniturze, z żółtą walizką, czeka na ”rozmowę”...
Skip to content