Nowości w Bibliotece wrzesień 2018

 

1

Peter Wohlleben : Instrukcja obsługi lasu.

Kolejny bestseller Petera Wohllebena! Książka „Instrukcja obsługi lasu” zdradza sekrety zachowywania się w lesie, a nikt lepiej i ciekawiej nie opowiada o lesie i drzewach niż Peter Wohlleben! W książce „Instrukcja obsługi lasu” autor wyjaśnia między innymi, jak odnosić się do lasu z należytym szacunkiem, jak postępować, aby nie wystraszyć mieszkającym tam zwierząt oraz jak znaleźć najlepsze możliwe miejsce do obserwowania leśnej przyrody. Wyrusz do lasu z Peterem Wohllebenem i zaprzyjaźnij się z przyrodą!
Peter Wohlleben jest chyba najbardziej znanym leśnikiem na świecie, który swoją pasję do przyrody od wielu lat przekazuje również innym amatorom natury. Od 2007 roku popularyzuje wiedzę na temat ekologii i przyrody za pomocą książek, napisał między innymi bijącą rekordy popularności książkę pod tytułem „Sekretne życie drzew”. Najnowszą książką Petera Wohllebena jest „Instrukcja obsługi lasu”, która w przystępny i lekki, aczkolwiek rzeczowy, sposób opowiada o tym, jak zachowywać się i postępować w lesie. W „Instrukcji obsługi lasu” znajdziesz bardzo praktyczne porady odnośnie do samego przygotowywania się do leśnej wyprawy, tej dłuższej i krótszej, a także tego, w jaki sposób postępować, aby nie niszczyć przyrody, nie zaburzać leśnego ekosystemu oraz nie straszyć tamtejszych mieszkańców. Książka Petera Wohllebena to niesamowicie ciekawa skarbnica wiedzy o lesie, którą wypełniają pasja, wiedza i mnóstwo leśnych ciekawostek!

Gabriel Michalik : Danuta Szaflarska – Jej czas.

2

Biografia wspaniałej kobiety i niesamowitej aktorki, która do końca życia nie schodziła ze sceny, a żyła przecież ponad 100 lat – książka „Danuta Szaflarska. Jej czas” Gabriela Michalika to pierwsza biografia Danuty Szaflarskiej. Książka opisuje długie, pełne zakrętów, wzlotów i upadków życie wspaniałej kobiety i aktorki, której pogoda ducha i chęć życia przeszły już do legendy!
W książce biograficznej „Danuta Szaflarska. Jej czas” Gabriel Michalik postanowił przyjrzeć się życiu tej niezwykłej kobiety z dwóch powodów. Po pierwsze, zafascynowała go wewnętrzna i zewnętrzna młodość Danuty Szaflarskiej, a przecież poznał aktorkę już po jej dziewięćdziesiątych urodzinach. Drugim powodem był zaś niezwykły okres, który obejmował życie i karierę Danuty Szaflarskiej: praktycznie cały XX wiek. Był to czas wielkich wydarzeń historycznych, ale nie tylko – był to również ważny okres dla samej sztuki teatralnej. Książka „Danuta Szaflarska. Jej czas” jest więc biografią wielowątkową – Gabriel Michalik przedstawił niezwykłe życie swojej bohaterki, na tle którego rozwija się i zmienia teatr, mają miejsce burzliwe wydarzenia XX wieku i przez które przewija się plejada niezwykłych postaci. Jak więc wyglądało życie Danuty Szaflarskiej oczami jej biografa?

Paweł Serafin : Mongolskie historie wilczym pazurem pisane.

3

Trzech pasjonatów niekonwencjonalnego wypoczynku, ciekawych egzotycznych zakamarków świata – Halcan Czon (Łysy Wilk), Dżidżik Bawgaj (Mały Niedźwiedź) i Sahaltaj Jama (Brodata Koza), czyli team Czobaja – jedenaście razy w latach 2005-2015 wyprawiało się konno do mongolskiej tajgi. Pod opieką miejscowych przewodników, z biegiem czasu niezawodnych przyjaciół, wędrowali nad rzeki północnej Mongolii, aby łowić ryby w krystalicznych wodach, by korzystać z tego, co natura daje tam w ilościach nieograniczonych. Ich domem był namiot, przed którym siedząc wieczorami, mogli oglądać jak na dłoni Drogę Mleczną i miliardy gwiazd. Poznali i zachwycili się surowymi krajobrazami, ale przede wszystkim zaprzyjaźnili z Mongołami, którzy w ekstremalnie trudnych – z naszego punktu widzenia – warunkach wiodą szczęśliwe życie, z dala od zgiełku „cywilizowanego” świata, obywając się bez współczesnych gadżetów: smartfonów, laptopów, tabletów, iPhone’ów. Ich dzieci są spokojne, uśmiechnięte, zadowolone i nigdy nie marudzą!„Mongolskie historie wilczym [Halcana Czona, czyli Pawła Serafina] pazurem pisane…” to książka dla tych Czytelników, którzy nie przepadają za spędzaniem urlopu na plaży, zwiedzaniem innych krajów zza szyb konwojowanych autokarów, którzy potrafią odrzucić wygody, umieją odtrącić oferowany luksus, na własne życzenie chcą pozbawić się komfortu, otrzymując w nagrodę niesamowite przeżycia i prawdziwe przygody, na które w „cywilizowanym” świecie nie ma już szans. Wreszcie dla tych, którzy chcą poznać inne kultury, akceptując i szanując ich odmienność.Paweł Serafin – życiowy szczęściarz, rocznik 1967, rodowity krakus, obecnie mieszka na wsi w okolicach Częstochowy.Z zamiłowania podróżnik-włóczęga. Dotychczas zwiedził prawie pięćdziesiąt krajów. Szczególnie upodobał sobie te azjatyckie, m.in. Mongolię, Indie, Bangladesz, Kirgistan, ale nie tylko, często odwiedza, na przykład, sąsiednią Ukrainę. Sympatyk fotografii analogowej. Pasjonat języków obcych. Entuzjasta zarówno tułaczek z plecakiem, wyjazdów motocyklem enduro, jak i rowerowych eskapad. Z zawodu mechanik, imał się w życiu wielu profesji. Próbował swoich sił w wielu miejscach i zawodach, pracował dłuższy czas w Moskwie. Od jedenastu lat jest wiedeńskim taksówkarzem.

Andrzej Rostworowski : Ziemia, której już nie zobaczysz.

4

Wspomnienia ziemian dotyczą społeczności nieistniejącej już od ponad pół wieku. To przydaje im szczególnej wartości. Tom wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego wzbogaca naszą wiedzę o dziejach polskiego ziemiaństwa. Wiele w nim interesujących relacji i faktów, jak choćby fragment opisujący Zakład oo. Jezuitów w Chyrowie, który odegrał bardzo ważną rolę w kształtowaniu inteligencji polskiej.
Dodatkowym walorem tych wspomnień jest niewątpliwy talent literacki ich autora. Pochodził wszak z rodu, który wydał m. in. Karola Huberta Rostworowskiego, pisarza dziś już nieco zapomnianego, ale w swoim czasie cieszącego się sporą popularnością. Uważna lektura opracowanych przez Stanisława Jana Rostworowskiego przypisów pozwoli zrozumieć, jak wielu utalentowanych ludzi przewinęło się przez dzieciństwo i młodość autora.
Z posłowia Andrzeja Garlickiego

Katarzyna Droga : Kobieta, którą pokochał Marszałek.

5

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy, organizuje siatkę wywiadowczyń i walczy z bronią w ręku.
Podczas prezentacji składu broni, wśród mauzerów i browningów poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety.
Mimo przeszkód stanie u jego boku, odważnie stawi czoła konwenansom epoki i wyzwaniom historii, a ta zawiedzie ją do Belwederu i uczyni pierwszą damą II RP.
Co takiego miała w sobie Ola, że Piłsudski obdarzył ją wielkim uczuciem i uczynił partnerką nie tylko w życiu, ale też w walce o wolność?
Dzieje tej niebanalnej pary to jedna z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących historii miłości, determinacji i wielkiej odwagi. Historia, która pokazuje, że wielkość nie liczy się z konwenansami.

Zdjęcia okładek i opisy ze strony merlin. pl