Nowości w Bibliotece grudzień 2018

Adam Jarniewski : Nie mieszkam w igloo. Dekada życia na Grenlandii.

1

Ten Polak w mroźnej Grenlandii znalazł nowy dom

Na Grenlandię nie wygnała mnie przygoda ani chęć eksploracji Arktyki. Nie zabrała mnie tam również fala emigracji zarobkowej. Nie jest to książka o karkołomnej ekspedycji kajakiem ani przemierzaniu lądolodu. Do Sisimiut, „miejsca przy lisich norach”, zabrało mnie życie, które również później pozwoliło mi spędzić w tym niesamowitym miejscu 12 lat, założyć rodzinę, znaleźć sobie zajęcie, wybudować domek letniskowy i przede wszystkim choć odrobinę poznać sposób myślenia dzisiejszych Grenlandczyków.

Z chwilą przybycia na skutą lodem wyspę Adam musiał przedefiniować sobie wiele kwestii. Metodą prób i błędów, niekiedy w zabawny sposób, poznawał zasady funkcjonowania w innej kulturze i obcowania z arktyczną przyrodą. Musiał nauczyć się polować, celebrować ciszę, organizować kaffemiki i odnaleźć się jako nauczyciel w grenlandzkim systemie edukacji. Jeździł psim zaprzęgiem i skuterem śnieżnym. Grenlandia nauczyła go nie irytować się kilkudniowymi opóźnieniami samolotu, a córka wytłumaczyła mu, co naprawdę znaczy imię Anaruk. Szybko też się zorientował, dlaczego na mroźnej wyspie najważniejsza jest zamrażarka.

Grenlandia dała mu wolność nie tylko nieograniczonej przestrzeni, lecz także życie bez nieustannie krępujących reguł. Czy Grenlandia uzależnia? Z jakimi problemami musi się zmierzyć? Czy to ziemia obiecana tylko dla kochających przygodę i życie outdoorowe? Czy Polak może stać się pełnoprawnym uczestnikiem typowo grenlandzkiego życia, czy tylko jego obserwatorem?

 

Sophie Hodorowicz Knab : Naznaczone literą P. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945.

2

Dramatyczne losy Polek w III Rzeszy

Zapomniana historia przymusowej pracy kobiet

Ponad połowę polskich robotników cywilnych w nazistowskich Niemczech stanowiły kobiety, a ich średni wiek wynosił około dwudziestu lat. Młode dziewczyny znalazły się w ekstremalnych okolicznościach: niedożywienia i wszechobecnego głodu, wycieńczającej pracy ponad siły, chorób i katastrofalnych warunków życia. Polskie robotnice przymusowe doznawały cierpień nie tylko fizycznych, ale również psychicznych. Atmosfera wrogości i przemocy pogłębiała mentalne wyczerpanie i poczucie bezradności. Te, które przeżyły wojnę, wciąż szukały spokoju duszy.

Naznaczone literą „P” to oparta na solidnych historycznych źródłach opowieść o losach polskich kobiet wywiezionych do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech. Sophie Hodorowicz Knab dotarła do osobistych świadectw robotnic, na podstawie których odtworzyła dramatyczne realia kobiecej codzienności. Wyłania się z nich obraz nie tylko wszechobecnego cierpienia, ale również wielkiej odwagi i uporczywej woli przetrwania.

To pierwsza na polskim rynku książka pokazująca realia przymusowych robót w III Rzeczy z perspektywy kobiet […].

 

Mariusz Sepioło : Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu.

3

„Nanga Dream” to długo wyczekiwana na polskim rynku książka. Autor publikacji, Mariusz Sepioło, powraca w niej do sprawy, którą na przełomie stycznia i lutego 2018 roku żyła cała Polska – siódmej i ostatniej próby zdobycia Nanga Parbat przez Tomka Mackiewicza. „Nanga Dream” to porywająca biografia, a zarazem poruszająca opowieść o wielkim marzeniu, o niezłomności charakteru i pasji silniejszej niż strach przed śmiercią.
Tomasz Mackiewicz był niezwykle barwną postacią. Nade wszystko cenił wolność, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że bywał nazywany outsiderem i hipisem. Słynny polski himalaista długo poszukiwał własnego „ja”, często błądząc na życiowych ścieżkach: najpierw były blokowiska, następnie muzyka i używki. Prawdziwe szczęście odnalazł w podróżach i wspinaczce. Choć nie miał za sobą grona sponsorów ani wsparcia środowiska wysokogórskiego, nie wahał się walczyć o swoje największe marzenie, którym była położona w Pakistanie „Naga Góra” […].

„Nanga Dream” to książka, która przybliża czytelnikom niezwykle bogaty życiorys Tomasza Mackiewicza. To jednak nie tylko opowieść o jego podróżach oraz pasji do gór. To przede wszystkim zapisy szczerych rozmów z najbliższymi wspinaczowi osobami – członkami rodziny oraz przyjaciółmi. Po raz pierwszy czytelnicy mają szansę poznać bieg dramatycznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 2018 roku z właśnie ich perspektywy.

Jennifer Ackerman : Geniusz ptaków.


4

Autorka przedstawia najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.

Czy wiesz, że…?
Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki.
Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach.
Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego […].

Ewa Wachowicz : Sałatki.

5

Po siedmiu latach realizacji programu kulinarnego “Ewa gotuje” postanowiłam przygotować czwartą z kolei książkę z recepturami, prezentowanymi przeze mnie na szklanym ekranie. Czwartą, a zarazem pierwszą, bowiem właśnie od tej pozycji rozpo­czynam nową serię wydawniczą. Liczę na to, że potrawy, przyrządzone wedle przepisów zawartych w książce – tym razem na sałatki, sałaty, surówki, sosy i dodatki – będą smakować wszystkim, którzy po nią sięgną.

Zdjęcia okładek i opisy ze strony merlin.pl