Nowości Styczeń 2019

Nowości w Bibliotece styczeń 2019

Beata Sabała-Zielińska : TOPR żeby inni mogli przeżyć.

1

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją? Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności. TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy “robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: “uroczyście przysięgam pod słowem honoru” będzie życiowym mottem? TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach. TOPR od początku swej działalności w 1909 roku skupia w swoich szeregach ludzi o różnych poglądach i losach, ale zawsze potrafiących połączyć swe siły i umiejętności dla wspólnego celu, jakim jest ratowanie ludzi. To największa siła naszego stowarzyszenia. Zapraszam do odwiedzenia ratowników TOPR i poznania naszego spojrzenia na problem wypadków w górach, a może nawet bardziej na poznanie naszego podejścia do ratowania ludzi w Tatrach i wyzwań, z którymi na co dzień się spotykamy. Taką możliwość daje właśnie ta książka. Zapraszam do lektury. Jan Krzysztof, naczelnik TOPR Beata Sabała-Zielińska, urodzona w 1968 roku w Nowym Targu, dziennikarka radiowa. Jako rodowita góralka, przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny, zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. “Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego” oraz wzruszającej opowieści o wierności i akceptacji “Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”, a także współautorką książek o Zakopanem: “Zakopane, odkopane…” i “Zakopane, nie ma przebacz”. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w studenckiej rozgłośni UJOT FM szlifuje nowe radiowe talenty.

Małgorzata Rejmer : Błoto słodsze niż miód.

2

Nowa książka Małgorzaty Rejmer, której Bukareszt. Krew i kurz wszedł do finału Nagrody Nike, to literacka podróż po Albanii i ciemnych latach tamtejszego komunizmu. To opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, ogarniętego paranoją dyktatora, dla którego nawet stalinowska Rosja i maoistyczne Chiny były zbyt liberalne. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć, o krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, życiorysach zmiażdżonych przez człowieka, który chciał zamienić Albanię w prawdziwy komunistyczny raj. Żeby to zrobić, musiał go najpierw całkiem zniszczyć. Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka pokazuje nieznane oblicze Albanii i jej najczarniejszego okresu w historii.

Szymon Hołownia : Boskie zwierzęta.

3

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? A co z rybami?Rolnicy, ekolodzy, myśliwi i księża: jak poukładać na nowo nasze relacje z resztą Stworzenia?Nowa książka Szymona Hołowni, przyjaciela dwóch cudownych psów: Grafita i Żelki, zaskakuje, inspiruje i odkrywa prawdziwą miłość, wierność i uczciwość boskich zwierząt.

Ewa Ornacka : Skazane na potępienie.

4

Zajrzyj za mury polskiego Alcatraz – Zakładu Karnego nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu. To właśnie tam trafiają zbrodniarki, morderczynie i słynne całą Polskę aferzystki – książka „Skazane na potępienie” Ewy Ornackiej to wstrząsający reportaż, który oprowadzi Cię po więzieniu, o którym krążą legendy. Reportaż „Skazane na potępienie” to jedyna okazja, aby poznać od wewnątrz najcięższe więzienie dla kobiet w Polsce!
Rzeczywistość więzienna zakładów karnych dla kobiet w Polsce jest cały czas owiana tajemnicą – to temat dotychczas niezgłębiony tak w reportażu, jak w literaturze i filmie. Gdy wyobrażamy sobie życie kobiet za więziennymi murami, przed oczami stają nam zazwyczaj kadry z zagranicznych filmów fabularnych i dokumentalnych. Ewa Ornacka postanowiła zajrzeć do świata żeńskich zakładów penitencjarnych – książka „Skazane na potępienie” to pełnokrwista opowieść, której bohaterkami są rezydentki i pracownicy Zakładu Karnego nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu. Jaki profil przestępczyń trafia do najcięższego więzienia dla kobiet w Polsce? Jaki los czeka dzieciobójczynie, kiedy przechodzą przez próg więzienia w Grudziądzu? Czy za kratkami można znaleźć przyjaźń? Czy wychodząc na wolność, jest się tym samym człowiekiem? To tylko niektóre pytania na które odpowie narratorka reportażu Ewy Ornackiej – Beata, która sama była jedną z więźniarek. […].

Zbigniew T. Nowak : Zioła z polskich łąk.

5

W swojej publikacji „Zioła z polskich łąk”, Zbigniew T. Nowak, znany dziennikarz i botanik, udowadnia, że mniszek lekarski, babka lancetowata, stokrotka, szczaw czy pokrzywa mogą swobodnie zastąpić liczne środki farmakologiczne. Autor wielu książek na temat medycyny naturalnej, jak m.in. „Antybiotyki z apteki Pana Boga” (2014) czy „Ziołowa klinika odchudzania” (2015), po raz kolejny potwierdza potęgę i moc ziołolecznictwa!
„Zioła z polskich łąk” to kompendium wiedzy na temat metod współczesnej, nieinwazyjnej ochrony i pielęgnacji całego organizmu. […].
Książka zawiera kompleksowe informacje na temat rozpoznawania, zbiorów i sposobów przetwarzania ziół na domowe lekarstwa. Zbigniew T. Nowak radzi również, jak wykorzystać wyjątkowe rośliny w kuchni i kosmetyce. Podaje ponadto konkretne receptury na potrawy oraz maseczki czy kremy.
Dodatkowo, kolorowe ilustracje oraz precyzyjne opisy, pomagają rozpoznać znane często tylko z nazwy zioła – bluszczyk kurdybanek, tasznik, oman łąkowy, pięciornik gęsi, żywokost lekarski i inne, liczne skarby natury. Dzięki wskazówkom i poradom doświadczonego botanika, można uporać się z problemami, dotąd zwalczanymi jedynie za pomocą farmakologii lub inwazyjnych zabiegów. W publikacji „Zioła z polskich łąk” znajdziemy naturalne metody walki cukrzycą, otyłością, bezsennością, reumatyzmem, osteoporozą, zaburzeniami pracy nerek, wątroby, żołądka, chorobami serca i układu krążenia, dolegliwościami związanymi z okresem menopauzy, bólem głowy, a także nerwicą, depresją oraz przeziębieniem, grypą i obniżeniem odporności.
Zbigniew T. Nowak to polski botanik, dziennikarz i pasjonat ziołolecznictwa, autor licznych publikacji na temat naturalnych metod leczenia. Książki „Naturalne kuracje wzmacniające organizm” (2008), „Wiosenna Apteka Pana Boga” (2009) czy „Ziołowa apteka seniora” (2014) sprawiły, że zyskał opinię eksperta w swojej dziedzinie. Autor od najmłodszych lat interesował się zielarstwem. Już jako nastolatek posiadał własny ogródek, gdzie hodował cenne, pożyteczne rośliny. Ukończył botanikę, ale wiedzę czerpał także od ikon polskiego ziołolecznictwa – ojca Grzegorza Sroki oraz Aleksandra Ożarowskiego. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się medycyną naturalną i zdrowym odżywianiem. Na swoim koncie ma już kilkadziesiąt publikacji. […].