„Ponad wiekami” — spotkanie z Ewą Bicz-Dutką

Można by odnieść wrażenie, że od jakiegoś czasu Filia „Pod Pegazem” kłodzkiej biblioteki poezją i historią stoi. Tak się złożyło, że Fundacja im. Tomasza Morusa promująca regionalnych autorów, z którą od kilku lat biblioteka współorganizuje spotkania „Pod Pegazem”, w ostatnim czasie wydała kilka książek sięgających do przeszłości regionu oraz tomiki poetyckie. 24 października br. odbyło się spotkanie poświęcone Arnoštowi z Pardubic, a pretekstem do niego była świeżo opublikowana książka Ewy Bicz-Dutki „Ponad wiekami”. Poniżej prezentujemy recenzję ze spotkania autorstwa Danuty Szewczyk.

„Ponad wiekami”

Każde miejsce ma swoją historię i ludzi którzy ją tworzą. Czasem to się dzieje wiele wieków temu i przez wiele wieków, a czasem dzieje się obecnie. Kłodzko to wyjątkowe miasto. Od setek lat krzyżuje się tu historia Polski, Czech i Niemiec. Tacy też ludzie tworzą historię tego regionu.

Gdyby chcieć sięgnąć najbardziej w głąb zdarzeń, wydarzeń i osób, to niewątpliwie dla tego miasta najważniejszą postacią będzie Arnošt z Pardubic. Urodzony w XIII wieku w Kłodzku, a później także pochowany w tym mieście, pierwszy arcybiskup praski. Postać wybitna, wyjątkowa i dla Kłodzka szczególna. Obchodzimy w tym roku 660 rocznicę jego śmierci.

Miasto kultywuje pamięć o nim na różne sposoby. Jednym z nich są publikacje dotyczące życia i zasług Arnošta oraz tego, jaki wpływ wywarł na kolejne pokolenia.

Okazją do rozmowy na ten temat, było spotkanie autorskie i promocja książki „Ponad wiekami” o działalności arcybiskupa praskiego na terenie ziemi kłodzkiej i Czech w XIII wieku, które miało miejsce 24 października 2024 r. w Filii „Pod Pegazem”. Autorką jest Ewa Bicz-Dutka. Historyczka, Kłodzczanka z urodzenia, mieszkanka Limanowej z wyboru. Niestety, z powodów osobistych autorka nie mogła pojawić się na spotkaniu, ale godnie reprezentowała ją rodzina w osobach taty, siostry i siostrzeńca. Ciekawe opowieści, które towarzyszyły powstaniu tej publikacji, były niezwykle interesujące, a czasami wręcz zaskakujące.

Nie da się ukryć, że zbieranie materiałów i przedstawienie w miarę wiarygodnej opowieści o czasach i osobie sprzed tylu lat, do prostych nie należy. Materiały źródłowe albo już nie istnieją, albo są trudno dostępne. Tym bardziej należy docenić wielki trud i dociekliwość autorki w poszukiwaniach materiałów, które tę postać tak nam przybliżyły.

Spotkanie poprowadził pan Janusz Laska, prezes Fundacji im. Tomasza Morusa, odpowiedzialnej za wydanie tej książki.

Danuta Szewczyk