Powroty z Syberii

Profesor Małgorzata Ruchniewicz, historyk, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu pozycji poświęconych Ziemi Kłodzkiej, pojawiła się 7 listopada w Filii „Pod Pegazem” kłodzkiej biblioteki, jako pomysłodawczyni, redaktor i kierownik projektu mającego na celu edycję wybranych wspomnień i relacji z Kolekcji Sybirackiej archiwum naukowego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu. Spotkanie w Kłodzku było tym cenniejsze, że trzynasty tom kolekcji zawiera wspomnienia kłodzczanina Wojciecha Brejtera.

Mieszkańcy regionu kojarzą prof. Ruchniewicz głównie dzięki książkom poświęconym regionowi, takim jak „W kraju Pana Boga. Źródła i materiały do dziejów Ziemi Kłodzkiej od X do XX wieku”, „Dzieje Ziemi Kłodzkiej”, „Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni dziejów”. I dotychczas niektórzy mogli nawet nie wiedzieć, że naukowczyni specjalizuje się również w dziejach repatriantów polskich w XX wieku (temat jej pracy doktorskiej brzmiał: „Repatriacja ludności polskiej z ZSRR w latach 1955–1959”).
Nie dziwi więc fakt, że w 2018 roku została kierownikiem projektu badawczo-wydawniczego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki polegającego na opracowaniu i wydaniu w formie książkowej (docelowo książki zostaną też udostępnione w wersji elektronicznej) zebranych w archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu wspomnień i relacji Sybiraków, które były pokłosiem konkursu pamiętnikarskiego z końca lat 80. (do organizatorów napłynęło wówczas ponad 300 prac z całej Polski). Obecnie kolekcja liczy ponad 950 jednostek archiwalnych.

Tego wszystkiego (i wiele więcej) mogli dowiedzieć się miłośnicy historii Ziemi Kłodzkiej podczas spotkania promującego 13 tom serii zatytułowany „Niechciana pierwsza podróż – wspomnienia dzieci zesłanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR” zawierający wspomnienia Wojciecha Brejtera, Teresy Bugajskiej i Aleksandry Śmigielskiej. Spotkanie prowadzili Janusz Laska, prezes Fundacji im. Tomasza Morusa oraz Marta Zilbert, dyrektor PiMBP w Kłodzku.

Oczywiście na zakończenie, jak zwykle „Pod Pegazem”, przy poczęstunku i w miłej atmosferze można było z autorką porozmawiać osobiście, podzielić się refleksjami albo własnymi rodzinnymi wspomnieniami.

Prof. Ruchniewicz przywiozła ze sobą egzemplarze Kolekcji Sybirackiej, dostępne bezpłatnie dla gości spotkania, a cały komplet trafił do zbiorów biblioteki w Kłodzku i już niebawem będzie udostępniony zainteresowanym. Wkrótce zaprosimy Państwa do zapoznania się z tymi niezwykłymi wspomnieniami. Zapraszamy do biblioteki w Kłodzku.

Tu znajdą Państwo wszelkie informacje dot. powyższego projektu realizowanego przez prof. Małgorzatę Ruchniewicz:
https://ptl.info.pl/281

Pod tym adresem znajduje się cała historia, która doprowadziła do powstania Kolekcji Sybirackiej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu: