Z wyobraźni Tove Jansson, czyli nie tylko Muminki

Opowieść o Tove Jansson zwykle zaczynamy od Muminków. W tym roku świętujemy sto dziesiąte urodziny ich twórczyni oraz sześćdziesiąte uroczych trolli. Tyle minęło od wydania w Polsce pierwszej książki o nich: „W Dolinie Muminków”, ale chronologicznie trzeciej części cyklu.

Jednak nie wszyscy wiedzą, że artystka z Finlandii, twórczyni i ilustratorka kultowej serii to mistrzyni wielu talentów. Malarka, rysowniczka, ilustratorka książek własnych i klasyki literatury. Autorka powieści i opowiadań dla dorosłych. Kreatorka grafiki wielkoformatowej w przestrzeni publicznej, satyrycznej w prasie oraz komiksowej. Od dzieciństwa obracająca się w świecie sztuki i rozwijająca intensywnie swoją pasję twórczą. Ojciec – fiński rzeźbiarz, matka – szwedzka graficzka. Tove zadebiutowała w wieku czternastu lat. Jej rysunki zostały po raz pierwszy wydrukowane w piśmie dla Szwedów mieszkających w Finlandii.

Choć nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, to przez całe życie tworzyła autoportrety – w opowieściach dla dzieci i dorosłych, listach, ilustracjach, obrazach, muralach. Pisała wyłącznie w jęz. szwedzkim. Od zawsze chciała zostać malarką. Ale największą światową sławę przyniosły jej wymyślone opowieści o Muminkach i ich przyjaciołach ze szczęśliwej Doliny.

Kto jeszcze nie zna historii Tove Jansson ma okazję uzupełnić wiedzę. W holu wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku zagościła krótka opowieść o wszechstronnie utalentowanej fińskiej artystce. „Z wyobraźni Tove Jansson” – wystawa zaprezentowana pod takim tytułem została przygotowana z myślą o starszych i młodszych czytelnikach. Kilka plansz poświęconych jest twórczości dla dorosłych i sztuce malarskiej. Na fanów niepowtarzalnych trolli i Tove Jansson czeka literacki i artystyczny trening z nagrodami. Tylko kilka sympatycznych zadań do odrobienia i niespodzianka z prawdziwej muminkowej torby gotowa. A w gratisie słynne cukierki w paski od Mamusi Muminka i jeszcze kilka pamiątek.

Ekspozycję uzupełniają oryginalne gadżety z fińskiej sagi. Ale ciekawym smaczkiem są muminkowe drobiazgi wymyślone i własnoręcznie wykonane z przypadkowych materiałów. Wśród nich dominują książkowe przypinki z ciekawostkami znalezionymi w ukochanej serii o trollach do pośmiania się i powzruszania. Wiecie na czym ślizgała się mała Mi zimą?! Skąd pochodzi jej imię? Kto z polskich antykwariuszy i w jakich okolicznościach otrzymał kartkę z pamiątkowym rysunkiem i autografem od samej artystki z Finlandii? Dlaczego na półce w witrynie rozsypane jest igliwie sosnowe? Jak wygląda literacka wersja nieodłącznej w życiu Muminków patelni na naleśniki lub osobliwa torebka Mamusi z różnymi skarbami na wszelkie potrzeby. Albo łódka Tatusia z książkowym żaglem. Nie zabrakło też słynnego niebieskiego domku z werandą zbudowanego na środku Doliny Muminków, gdzie każdy może zamieszkać. Po co te przedziwne i wykonane sumptem własnym, dalekie od oryginału gadżety?! Odpowiedź prosta. Czytanie to też świetna zabawa pobudzająca wszelkie zmysły.

Tove Jansson to więcej niż słynna artystka od Muminków. Można się o tym przekonać oglądając wystawę, szukając inspiracji, by poznać życie i twórczość fińskiej artystki. Koniecznie rozczytać się w mistrzyni słowa i wyobraźni. Zapraszamy serdecznie na książkową ucztę aż do końca roku w godzinach otwarcia wypożyczalni. Wystawa została zrealizowana przez Mariolę Kowalcze.

Z wyobraźni Tove Janson. Wystawa interaktywna. V-XII 2024. Hol wypożyczalni PiMBP w Kłodzku