Agnieszka Urbańska

Agnieszka Urbańska jest pochodzącą z Kłodzka, polską pisarką. Specjalnością tej autorki są publikacje pisane z przeznaczeniem dla najmłodszych czytelników, np. „Zwierzaczki z dzikiej paczki”, „Opowieści z Kapciuchowa”, „Wandzia Węszynos i cienie z doliny” czy „Potwór z ulicy Pomidorowej”.
Z wykształcenia Agnieszka Urbańska jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie tytułu magistra pisarka doktoryzowała się w zakresie literaturoznawstwa. Jej rozprawa naukowa dotyczyła motywu szpitala psychiatrycznego obecnego w polskich utworach literackich powstałych w XX wieku. W późniejszych latach autorka odeszła od tej ponurej konwencji i dziś doskonale odnajduje się w kolorowo ilustrowanych, lekkich i optymistycznych publikacjach dla dzieci, niepozbawionych jednak wartości dydaktycznych. Pisarka twierdzi, że snucie opowieści dla najmłodszych czytelników jest wręcz jej pasją, którą mogłaby uprawiać całymi godzinami. Ten rodzaj literatury pozwala jej bowiem przenosić się i bez konsekwencji błądzić po fantastycznych miejscach, gdzie nie sięga żaden „dorosły umysł”. Świat, który kreuje Agnieszka Urbańska, jest bowiem pełen magii, fascynujących zagadek oraz niezwykłych istot, jak przykładowo czarownice czy smoki.
Agnieszka Urbańska posiada dar trafiania do dziecięcych umysłów, nieskrępowanego pobudzania wyobraźni oraz całkowitego zaabsorbowania uwagi swoich najmłodszych czytelników. Książki tej autorki kreują intrygujący, magiczny świat, który może pojąć wyłącznie otwarty na nowości, pozbawiony sceptycyzmu i krytyki mózg dziecka.
Dzięki takim publikacjom jak „Czarownica w wielkim mieście” czy „Czarownice są wśród nas” młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się, że magia towarzyszy im na co dzień, jej efekty są zauważalne gołym okiem, a do czarów zamiast różdżki może posłużyć zwyczajne, dobre słowo. W wydawnictwach Agnieszki Urbańskiej, np. „O krześle, które dało nogę i inne opowiadania”, możliwe stają się także zupełnie nieprawdopodobne zjawiska. Pozbawione kontroli człowieka meble, a mówiąc dokładniej krzesła, ożywają i zaczynają marzyć. Jedno z nich pragnie przykładowo stać się rumakiem i jako pełnoprawny koń wziąć udział w wyścigach. Innym krzesłom natomiast marzą się podróże dookoła świata, sława czy wystąpienia w spektaklu teatralnym.
Agnieszka Urbańska udowadnia, że jej wyobraźnia nie zna żadnych granic, a zwyczajne przedmioty codziennego użytku mogą stać się fascynującymi bohaterami literackimi. Jednak twórczość pisarki to nie tylko wspaniała fabuła, nietuzinkowe postacie i wszechobecny magiczny nastrój, lecz także głęboki, edukacyjny przekaz. Agnieszka Urbańska bowiem uczy swoich czytelników empatii i szacunku dla innych. Autorka zwraca także uwagę na to, jak ważne jest, by pomagać innym, a ponadto promuje wśród dzieci wyrobienie nawyku używania zwrotów grzecznościowych. Te niekwestionowane walory książek pisarki sprawiają, że budzą one zachwyt zarówno wśród najmłodszych czytelników, jak również ich rodziców.(inf.Merlin)