57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Alain Ducasse, francuski geniusz kulinarny… w Kłodzku?!

Ten wielokrotny zdobywca słynnych gwiazdek Michelina przyznawanych za niezwykłe walory smakowe, który prowadzi restauracje na całym świecie?! Czy to możliwe?!

Oczywiście. Cuda się zdarzają. Co nieco wie o tym kłodzki Uniwersytet III Wieku. Ku swojemu zaskoczeniu miał 13 XI niepechową lecz głośną, dowcipną przyjemność. Na rozgrzewkę przed spotkaniem wystawa za drzwiami w wypożyczalni PiMBP – Wielki przepis na czytanie. Krótki wykład o zaletach głośnego i cichego czytania z historią w tle. Do tego stosowne wesołe porady z odrobiną pasji i szczyptą wyobraźni. Okraszone jeszcze pretekstami i podszeptami bardzo kulturalnymi. Dla dodania powagi całej imprezie, zachętę do dalszej zabawy wszystkie panie otrzymały „firmowe”czapki kucharskie.
A w saloniku prasowym, by mocniej wprowadzić w nastrój, piękne książkowisko na sreberkach w towarzystwie biszkoptowych ciastek prawie z receptury znanego mistrza sztuki kulinarnej. Na honorowym miejscu tort drukowany (cykl o przezabawnym Mikołajku – René Goscinny i Jean-Jacques Sempé) oraz mnóstwo nagród dla odważnych i… mikrofon! Z pakietem do obowiązkowego czytania fragmentów książki… Alaina Ducass`a „Mikołajek i słodkie przekąski”!. Lektura zainspirowana przygodami najsłynniejszego literackiego urwisa i jego kumpli. Trzydzieści smakowitych dań, przepisy wzbogacone
o historyjki z kultowej serii. Chwila konsternacji i wyzwanie podjęte. Brawo!

„No bo co w końcu, kurczę blade!”. Pewnie, niech dorośli poznają trud zmagania się z głośnym czytaniem, zwłaszcza publicznym. Od tej pory będą dzielnie sekundować kolejnej edycji wrześniowego konkursu przy zabytkowej fontannie. Zwłaszcza, że panie uniwersyteckie zadeklarowały:

PROPAGOWAĆ CZYTANIE, ROZMAWIAĆ O KSIĄŻKACH, DYSKUTOWAĆ Z DZIEĆMI, WYPOŻYCZAĆ I ODDAWAĆ, BRAĆ DO RĘKI KAŻDE „DZIEŁO” PISANE I CZYTAĆ – CZYTAĆ – CZYTAĆ.

W dodatku wykreowały swój własny przepis na lekturę, dowód na zdjęciach. No i ten zobowiązujący biblioteczny certyfikat – Czy tu, czy TAM, zawsze CZYTAM.

Cóż, „W wyobraźni wszystko się mieści”, jak twierdzi Małgorzata Musierowicz. Nawet ten znamienity gość z Francji w kłodzkiej bibliotece. Dziękuję za spotkanie i dobrej przygody z literaturą!

Mariola Kowalcze

ZOBACZ TEŻ

Skip to content