Biblioteka poleca dzieciom: Arka czasu. Mariusz Szczygielski.

„Arka czasu.“ Mariusz Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik 2015 r.
Rafał niebawem skończy dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy.
Nie chodzi do szkoły i nie ma przyjaciół, bo wszyscy tu nieustannie wprowadzają się lub wyprowadzają. Dziadek, który się nim opiekuje, całymi dniami wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego chłopiec najczęściej jest sam.
Sam – ale nie samotny, bo ma książki i bibliotekę – jedyne miejsce w Dzielnicy, gdzie wolno mu chodzić samemu.
Pewnego dnia bibliotekarka wypożycza mu powieść „Wehikuł czasu“ Herberta George’a Wellsa, a ta lektura odmienia życie Rafała i staje się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody.
(Powyższy opis pochodzi od wydawcy.)
Autor bardzo szczegółowo i wiernie opisuje życie w getcie warszawskim. Młody czytelnik poznaje zarówno warunki egzystencji uwięzionych w nim ludzi, jak i topografię dzielnicy oraz jej historię i sposób funkcjonowania.