Biblioteka poleca dzieciom. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Justyna Bednarek

Justyna Bednarek, ilustracje Daniel de Latour, wyd. Poradnia K -„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).”

Wszyscy znamy tę sytuację: wyciągamy odzież z pralki i znowu brakuje nam jednej skarpetki od pary. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swojej uroczej książce, barwnie ilustrowanej przez Daniela de Latoura postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki.
W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek. W opowieściach o brakujących dziesięciu skarpetkach, Bednarek bawi się formami literackimi: to rzucając swoje bohaterki w intrygę czysto kryminalą, to w powieść obyczajową, zakończoną morałem lub szczęśliwym zakończeniem. Jej książka to prawdziwe odkrycie literatury dziecięcej ostatnich lat, została wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Warszawy oraz tytułem najlepszej książki w konkursie „Przecinek i Kropka” doceniającym literaturę dla dzieci i młodzieży. Ukazały się też dalsze tomy przygód skarpetek:„Nowe przygody skarpetek”,„Banda czarnej frotte”,„Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują”,„Skarpetka na tropie czyli kto ukradł złoty guzik”.(info.wydawcy)

na tropiezielone

skarpetki