„BN-ki trwają i są czytane…” – w Kłodzku też

Biała okładka lub obwoluta, wieniec laurowy, książki w formacie B6 – każdy wie, że to po prostu Biblioteka Narodowa, wyjątkowa seria z tradycją. Najstarsza w Polsce i najbardziej rozpoznawalna teraz świętuje swoje urodziny. Powstała w wymownym momencie, bo tuż po odzyskaniu niepodległości. Działa nieprzerwanie od 1919 r. Najpierw publikowana była przez Krakowską Spółkę Wydawniczą, a od 1933 r. przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Przez 100 lat wydaje wybitnych autorów i prawdziwe arcydzieła! Do końca roku w ramach trzech podserii (literatura polska, obca i dla młodzieży) ukaże się aż 608 tomów w fachowych opracowaniach! Wśród nich jest jubileuszowa księga serii „Biblioteka Narodowa 1919–2019 pod red. Stanisława Beresia. Warto śledzić rynek wydawniczy.

Mimo upływu czasu, przemijania pokoleń i ich gustów, mimo głębokich zmian cywilizacyjnego obrazu świata BN-ki trwają i są czytane przez kolejne generacje.” prof. Stanisław Bereś, red. serii BN.

I jeszcze jeden wymowny cytat, tym razem laureatki literackiej Nagrody Nobla 2018, której serdecznie gratulujemy tak wielkiego wyróżnienia. Przy okazji warto dodać, że książki noblistki zniknęły z półki w kilka minut po ogłoszeniu sukcesu.

Powiem bardzo osobiście, że jestem dumna, iż mamy w naszej kulturze coś tak wspaniałego i doniosłego jak Biblioteka Narodowa. Gdyby z jakichś powodów wysyłano mnie na bezludną wyspę, poprosiłabym sprytnie o wszystkiej jej publikacje. Miałabym dość lektury do końca życia.” Olga Tokarczuk.


Dlatego serdecznie zapraszamy do korzystania z oferty wypożyczalni PiMBP w Kłodzku, by pielęgnować tradycję poznawania cennej serii. Przed każdą wyprawą, nawet na wyspę bezludną, naczytać się do woli, by inni też mogli pożyczać wyjątkowe BN-ki. Na inspirujący początek polecamy najnowszy „Tygodnik Powszechny”(43/2019) z dodatkiem specjalnym na stulecie serii. To egzemplarz udostępniony prywatnie, zatem tzw. lektura z lady. Potem to już bogata kolekcja prosto z półki z życzeniami 100 nowych tytułów na kolejną świąteczną setkę niepowtarzalnej Biblioteki Narodowej wydawanej przez Ossolineum.

Mariola Kowalcze