Co to jest lapbook ? I jak go wykorzystać w bibliotece

Dnia 28 marca 2019 r. odbyło się w Saloniku Prasowym kłodzkiej biblioteki szkolenie dla bibliotekarzy z bibliotek powiatu kłodzkiego – lapbook, czyli teczka tematyczna zrobiona na kolanie.

Podczas spotkania uczestniczki uczyły się jak przekształcić zwykłą tekturową teczkę w interaktywną przestrzeń na… no właśnie do czego służy taka teczka?

Lapbook przypomina tekturowo-papierowy teatrzyk, w którym znajdują się książeczki, kieszonki, schowki i harmonijki – wszystko co na podstawie wyobraźni uda nam się skonstruować. W powstałych w ten sposób skrytkach przechowujemy ważne dla nas informacje a tematyka jest dowolna. Uczniowie mogą w ten sposób systematyzować wiedzę z danego przedmiotu, przeczytanej lektury. Teczkę najlepiej poświęcić swojemu hobby, np. na zbiór przepisów na mazurki.

Bibliotekarki personalizowały teczki planując kolejne zajęcia z młodymi czytelnikami.