57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Co wiemy o Flinsie. Relacja ze spotkania

Niezwykle ciekawy i inspirujący wieczór autorski odbył się 28 czerwca 2022 r. w czytelni kłodzkiej biblioteki. Gościem był Rafał Jakubowski – kulturoznawca i regionalista, autor i współautor książek o wierzeniach i obrzędach słowiańskich (ale nie tylko) oraz ich rozległym kontekście historyczno – geograficznym. Pretekstem do spotkania była wydana przez Wydawnictwo Praźródła najnowsza książka zatytułowana „Od Karkonosza do Flinsa – wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich”.

Autor okazał się doskonałym gawędziarzem, a dzięki dygresyjnemu stylowi opowieści zebrani w czytelni uczestnicy spotkania dowiedzieli się nie tylko o tematach poruszanych w książce czy o prowadzonych przez niego badaniach (religioznawczych, etnograficznych i archeologicznych), ale mieli okazję usłyszeć również wiele ciekawostek – o obrzędach, symbolach i rytuałach. Wszyscy mogli na nowo odkryć Karkonosza i Libuszę, a także zyskać wiedzę na temat tytułowego Flinsa. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury – książka już niebawem trafi na półkę kłodzkiej biblioteki.

Rafał Jakubowski, wraz z żoną Dianą Jakubowską prowadzą w Muchowie w Górach Kaczawskich stowarzyszenie i wydawnictwo PraŹródła (www.prazrodla.pl). Poza działalnością badawczą ich zainteresowania skupiają się na edukacji – historycznej, etnologicznej i ekologicznej, zmierzającej do zachowania tradycji regionalnych oraz ochrony lokalnej przyrody. Są współautorami książki „Wierzenia Słowian i Indoariów” oraz organizatorami Festiwalu Historycznego, na którym promują wiedzę o Słowiańszczyźnie.

Być może to kłodzkie spotkanie zaowocuje w przyszłości warsztatami albo wykładami dla kłodzkiej młodzieży – warto więc śledzić stronę www.biblioteka.klodzko.pl.

ZOBACZ TEŻ

Tropem misia i jego kumpli

Każdy dom ma swoich mieszkańców. W wypożyczalni kłodzkiej biblioteki zaroiło się od maskotek, futrzaków, drewnianych zabawek, które wyłaniają się z książek, by rekomendować wesołe...
Skip to content