Czerwony dywan bez biletu i kłodzki epizod

Przed nami wielkie święto X muzy i długo wyczekiwana gala rozdania najbardziej prestiżowej Nagrody Akademii Filmowej. Gorący czas premier filmów nominowanych do Oscara za 2019 rok. Już na początku lutego poznamy laureatów 92. edycji ceremonii, która od lat cieszy się popularnością. Słynny festiwalowy czerwony dywan co roku budzi ogromne emocje. Pojawiają się na nim największe gwiazdy kina światowego. Imprezie nieodłącznie towarzyszą spektakularne pokazy mody. To idealny pretekst, by zaproponować bliskie spotkania z twórcami sztuki filmowej.

Jak trafić na oscarowy dywan bez biletu i honorowego zaproszenia? Na zniecierpliwionych miłośników kinematografii i literatury czeka specjalna oferta. Wystarczy przyjść do wypożyczalni kłodzkiej biblioteki, by przygotować się na wielki finał. Gwiazdy kina intrygują fanów na całym świecie, przyciągają miliony widzów przed ekrany. Wielbiciele śledzą losy artystów, poznają ich życie zawodowe, prywatne.

W celebryckim świecie filmu rozprzestrzenił się nowy trend – pisanie autobiografii, wywiadów.

Zobaczysz, kiedyś wszyscy będą pisać książki. prorocze słowa Kaliny Jędrusik, utalentowanej aktorki, artystki kabaretowej i piosenkarki spełniły się. Aktorzy, choć zawodowo nie zajmują się pisaniem, podbijają rynek wydawniczy, czarują swoich sympatyków. Moda na publikowanie wspomnień wciąż rośnie. Nawet ukazują się wymowne tytuły – „Pisz pan książkę!” (Zbyszek Buczkowski).

Okazja do poznania wielkiej plejady gwiazd kina zdarza się rzadko Dlatego warto spenetrować biblioteczną ofertę z filmowej półki. Na czerwonym dywanie zamiast pięknych kreacji goszczą autobiografie, anegdotyczne wspomnienia, rozmowy, wywiady, nowości i wznowienia. Przypominamy najciekawsze publikacje z historii filmowego Oscara, kina światowego i polskiego, ich wybitnych twórców. Wśród nich są literackie recenzje filmowe Agnieszki Osieckiej („Filmidła”), „Prywatna historia kina polskiego” opowiedziana przez samych twórców, najnowszy numer miesięcznika „Kino”. Obowiązkowo honorowe miejsce zajmuje niepowtarzalny pełen kłótni i zażartych sporów duet krytyków, znawców kina – Zygmunt Kałużyński i Tomasz Raczek („Leksykon filmowy na XXI wiek”). Obok kolejny tandem z podwójnym portretem artystów, bo w anegdocie i fotografii – Zofia Nasierowska i Agnieszka Osiecka („Fotonostalgia”). Filmową kolekcję wzbogaca specjalny dodatek – mini galeria, czyli aktorzy i książki w ramkach.

Ponieważ już prawie wszyscy piszą wspomnienia, tworzą literaturę, wydają też autorskie książki kucharskie, prawdziwy (szokujący) wysyp talentów to wybierajmy te, które niosą w sobie istotną treść. Są do wyboru tytuły z wartościowej półki. Czerwony dywan pełen gwiazd i twórców kina czeka. Takie publikacje chętnie proponujemy. Zachęcamy do wypożyczania, czytania, rozmawiania i promowania dobrej literatury.

Na koniec mamy prawdziwą gratkę dla miłośników Kłodzka, sztuki filmowej oraz przyjaciół biblioteki. Posiadamy unikatowe zdjęcia z planu filmowego sprzed 12 lat i cenne autografy reżysera oraz kierownika produkcji. Cóż, mamy swój bardzo skromny udział w historii kina. Wszystko skrzętnie utrwalone. O jakim filmie mowa? Warto spojrzeć na fotorelację „Zatrzymani w kadrze”. Zapraszamy do obejrzenia VI księgi Kroniki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku.

Oferta „Z czerwonego dywanu” czeka na Państwa zainteresowanie aż do końca lutego. Polecamy serdecznie

Mariola Kowalcze