Czy jest sposób żeby zachęcić młodzież do czytania?

Kolejne bardzo udane szkolenie pt.: Nasza biblioteka czyli potrzeby młodzieży” – skuteczne metody zachęcenia młodzieży do czytania, które 4 października 2018 r., przeprowadziła Ewa Nowak (pisarka, pedagog terapeuta, publicystka) w kłodzkiej bibliotece.

Wielu bibliotekarzy pytanych o najtrudniejszą grupę użytkowników, bez wahania wskazuje młodzież. Czy jest sposób, aby zachęcić ją do przyjścia do biblioteki? To dość powszechny problem, biblioteki są chętnie odwiedzane przez dzieci, które przychodzą najpierw z rodzicami albo na lekcje biblioteczne z przedszkolami, pożyczają mnóstwo książeczek, z czasem zaczynają jednak przychodzić coraz rzadziej, a kiedy stają się nastolatkami, można je zobaczyć w bibliotece tylko wtedy, kiedy muszą przeczytać lekturę. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, trzeba poznać specyfikę tego okresu rozwojowego, zbadać nasze własne podejście do nastolatków i sprawdzić, czy potrafimy  z nimi rozmawiać.

Ewa Nowak autorka książek dla młodzieży, podkreślała, że sami zniechęcamy młodzież do czytania, wysyłając im wciąż negatywne komunikaty naszpikowane złą statystyką dotyczącą stanu czytelnictwa. Zamiast rzucać gromy na nieczytających, może warto wreszcie wskazać tych, którzy czytają? Co dziesiąty Polak sięgnął po więcej niż 7 pozycji książkowych w ciągu roku a 13 procent młodych ludzi czyta. A dlaczego nie czytają? Bo zdaniem młodych ludzi jest za dużo książek dla ich grupy wiekowej, są zbyt infantylne i nie odpowiadają na ich potrzeby. Zajęcia zostały przeprowadzone w bardzo twórczej atmosferze, Ewa Nowak porwała bibliotekarzy swoją energią i entuzjazmem.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu Biblioteka dla młodego człowieka – cykl 4 szkoleń dla bibliotekarzy powiatu kłodzkiego dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.