Dygresyjny Dyskusyjny Klub Książki

Świąteczne spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki 17 grudnia 2018 r. rozpoczęło się od niespodzianek. Wszyscy przybyli otrzymali okolicznościowe zakładki związane z 5 – leciem działalności kłodzkiego DKK, kartki i książki. Następnie moderatorka zdała relację z pobytu w Warszawie na szkoleniu zorganizowanym przez Instytut Książki dla moderatorów DKK. Uczestnicy szkolenia wysłuchali wykładów publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego (opowiedział o najciekawszych książkach minionego roku), dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego (przybliżył najważniejsze zjawiska prozatorskie) i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka (przybliżył najważniejsze zjawiska poetyckie). Były też dwa wykłady poświęcone promocji klubów i pozyskiwaniu dodatkowych środków na działalność. Bardzo ważne dla uczestników szkolenia były tzw. rozmowy kuluarowe podczas których wymienialiśmy się doświadczeniami.

Oczywiście nie obyło się bez dygresji ale następnie przeszłyśmy do przedstawienia propozycji książek, które chciałybyśmy znaleźć pod choinką. Pierwszą książkę przedstawiła Małgorzata. Zaproponowała „Brakującą połowę dziejów” – historię Polski napisaną z perspektywy kobiet przez znaną dziennikarkę i blogerkę Ankę Kowalska, którą ilustrowała Marta Frej. Autorka opisuje fascynujące losy i dokonania kobiet zamieszkujących ziemie polskie, począwszy od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o dziejach emancypacji kobiet, ich warunkach życia oraz funkcjach społecznych, a także o tym, dlaczego zabrakło dla nich miejsca na kartach historii i w zbiorowej pamięci. W książce został też opisany projekt zrealizowany przez Małgorzatę wspólnie z młodzieżą z kłodzkiego KSP „Niepodległa jest kobietą”.

Kolejne dwie propozycje Magdy to zbiór wierszy Rupi Kaur „Mleko i miód”, która w bardzo bezpośredni sposób opowiada o refleksjach młodej kobiety nad swoim życiem. Bardzo liryczna, dająca dużo refleksji, przyjemna i łatwa lektura. Drugą to książka Billa Brysona „Krótka historia prawie wszystkiego”. O treści książki mówi nam fragment recenzji „..Bill Bryson odniósł niezwykły sukces – udało mu się z summy wiedzy na temat wszystkiego, co wydarzyło się od Wielkiego Wybuchu, uczynić pasjonujący bestseller, który czyta się niczym powieść detektywistyczną”(Observer) Z kolei Klaudia życzyłaby sobie, aby dostać kolejny kryminał autorstwa J. K. Rowling, (które ukazują się pod pseudonimem Galbraith Robert), „Zabójcza biel”. Po trzech latach czekania znowu spotkamy Cormorana Srtrike’a i jego wspólniczkę Robin. Książka licząca ok. 600 stron będzie miłą rozrywką na zimowe wieczory.

Dalsze propozycje miały charakter ogólny, podkreślano, że prezenty książkowe powinny być takie, do których sięgnie się wielokrotnie czyli nie beletrystyka a raczej biografie lub literatura faktu czy też popularnonaukowa.

W jednym jednak wszystkie byłyśmy zgodne, że książka to bardzo dobry prezent dla każdego.