Dyskusyjny Klub Książki poleca na wakacje

Tradycyjnie w lecie Członkinie i Członkowie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy kłodzkiej bibliotece, tworzą listę książek polecanych na wakacje. I tym razem w gorące lipcowe popołudnie (31.07) zaczęliśmy przedstawiać nasze propozycje.

Na początku staraliśmy się określić czym dla nas jest lektura wakacyjna. I tu pojawiło się kilka głosów: dla jednych pod tym hasłem kryją się tzw. książki lekkie, czyli kryminały czy romanse, zaś dla innych to lektury, na które nie mają czasu, kiedy pracują. Prezentując poniżej listę książek, mamy nadzieję, że skorzystają z nich Czytelniczki i Czytelnicy naszej biblioteki.

„Washington Black” Esi Edugyan. Powieść przygodowa kanadyjskiej pisarki, finalistki Nagrody Bookera i jedna z ulubionych książek Baracka Obamy. Eduygan stworzyła wspaniałą opowieść, z fantazją i wrażliwością opisując losy swojego młodego, aspirującego do lepszego życia bohatera, 11-letniego Washa – Georga Washingtona Blacka – niewolnika z plantacji trzciny cukrowej na Barbadosie.

„Oczy Mony” Thomasa Schlessera to podróż po trzech paryskich muzeach: Luwrze, Orsay’u i Pompidou wraz z tytułową bohaterką i jej dziadkiem. Monie, 10-letniej dziewczynce, grozi całkowita utrata wzroku, wobec czego jej dziadek, miłośnik sztuki, postanawia co tydzień pokazać jej jedno dzieło, by wnuczka zdążyła zapoznać się z najważniejszymi obrazami, rzeźbami i instalacjami, zanim nie będzie to już możliwe i, co najważniejsze, by mogła zrozumieć przesłanie i historię za nimi stojącą.

„Obiad w Rzymie: historia świata w jednym posiłku” Andreas Viestad. Delektując się typowym rzymskim posiłkiem w tradycyjnej restauracji, Andreas Viestad zabiera nas w pasjonującą kulinarną podróż, danie po daniu, przez historię świata i historię Wiecznego Miasta.

„Blask” Marek Stelar. Pochodzący ze Szczecina autor kryminałów został nagrodzony w tym roku Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników za książkę „Blask”. Powieść ta, osadzona w trzech różnych okresach historycznych, oferuje nie tylko intrygującą fabułę, ale także głęboką refleksję nad naturą zła i tajemnicami, które mogą zaważyć na losach wielu osób. To historia kryminalna, która przeplata się z historią rodzinną. Dobrze opowiedziana i wciągająca lektura. Polecamy też inne książki tego autora.

„Szeptucha” Iwona Menzel. Urzekająca atmosfera podlaskiej wsi oraz postać samotnej młodej dziewczyny, która w spadku po babci otrzymała dar uzdrawiania. Klimat Podlasia pięknie oddany, nietuzinkowe postaci, niezwykłe historie zwykłych ludzi. Niesamowicie barwna, przyjemna, odprężająca i kojąca lektura.

„Czakry dla zaawansowanych” Cyndi Dale. Autorka to osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z czakrami, która przybliża czytelnikowi podstawy tego zagadnienia. Obrała system hinduski, wyróżniający siedem czakr podstawowych. Dale opisuje i charakteryzuje każdą z czakr, a następnie wskazuje możliwe ścieżki pracy z nimi. W drugiej części poradnika znajduje się mnóstwo ćwiczeń praktycznych, z których niektóre wymagają bardzo dużo cierpliwości, ale poszukującym na pewno się spodobają.

„Wybranki” Jean-Christophe Grangé. Mrożące krew w żyłach zbrodnie w przerażającej scenerii nazistowskich Niemiec jesienią 1939 roku. W niespokojnym Berlinie śledztwu poświęca się trójka nieprzeciętnych ludzi, którzy nie mają ze sobą nic wspólnego. Dzielą ich postawy życiowe, rodowód i doświadczenia, a łączy – trop Potwora. Czy Simon Kraus, Franz Beewen i Monna von Hassel wspólnymi siłami odkryją prawdę? Przekonajcie się sami!