Dyskusyjny Klub Książki 23 października 2012r.

Spotkanie w październiku nietypowo we wtorek 23 o godz. 18.00 Salonik Prasowy. Omawiamy książki noblistów można po nie przyjść.

———————————————————————————————————
A oto relacja z ostatniego spotkania autorstwa Ani Chlebickiej-Gałczyńskiej. Lamenty  i  megalomania Mrożka 19.09.2012 odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DKK. Tematem dyskusji były dzienniki, pamiętniki i listy.  Oczywiście  przy okazji tego tematu nie mogło zabraknąć Sławomira Mrożka. I tom Dzienników to egotyczne rozpamiętywanie, dzielenie włosa na czworo, jednym słowem – cały Mrożek wystawiony przez siebie na sprzedaż. Co najdziwniejsze, w tym okresie  w Polsce cieszy się niesłabnącym powodzeniem, teatry grają jego sztuki, jest podziwiany  i doceniany. Toteż recenzenci nie szczędzą Dziennikom słów krytyki. O Dziennikach Anny Kowalskiej nie sposób dyskutować bez konfrontacji z Dziennikami Marii Dąbrowskiej. Kowalska – samokrytyczna, zawsze przytłoczona autorytetem  literackim i moralnym  przyjaciółki w tej lekturze wypadła bardzo dobrze.  O Dziennikach Kowalskiej można przeczytać: mizantropia, burza uczuć, napięcie emocjonalne, bezgraniczna szczerość wypowiedzi, unikalny dokument miłości wszetecznej. O Mrożku raz jeszcze mówiono przy okazji ukazania się  jego korespondencji ze Stanisławem Lemem. Tu okazał się bystrym obserwatorem codzienności.  To Mrożek jakiego znamy, dowcipny, błyskotliwy, cięty w ripostach. Podsumowując – Mrożek w Dziennikach i Mrożek w Listach to dwie różne osobowości. Na pytanie – jaki jest  naprawdę Mrożek – można odpowiedzieć: jest Mrożek dzienny – ten błyskotliwy, i Mrożek nocny – drążony przez obsesje, lęki i niezgodę  na samego siebie,  zawistny wobec pisarstwa innych wielkich tego świata –  Dürrenmatta, czy Hesse`go. Na następne spotkanie w DKK zapraszamy 23. 10. 2012 , tematem dyskusji będą  nobliści w literaturze. A.C.G.
{jcomments on}