Entuzjastyczne, pełne wspaniałych wrażeń spotkanie z Tanyą Valko

Zakochani w orientalnej, bijącej rekordy popularności „Arabskiej sadze”, miłośnicy i fani książek Tanyi Valko mieli niepowtarzalną okazję spotkać się twarzą w twarz z autorką, odwiedzającą w ramach projektu Podróże z książką po ziemi kłodzkiej powiat kłodzki.

Pisarka mieszkająca w Indonezji, pisząca pod pseudonimem, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, orientalistka opowiadała o życiu europejskich kobiet w świecie islamu. Studia zafascynowały ją tak mocno, że zapragnęła poznać dogłębnie kulturę i obyczajowość świata arabskiego.

Niezwykłe prawdziwe przeżycia opisała w swoich powieściach. Jej książki to nie tylko zasłyszane historie – to również historie, w których sama brała udział.

Nie mając bariery językowej i będąc osobą otwartą, w miejscu, w którym przebywa, znajduje znajomych, przyjaciół i wszędzie liczne drzwi stoją przed nią otworem. A będąc orientalistką, zna doskonale historię, kulturę i socjologię arabską, studiuje Koran oraz dawne i współczesne prace muzułmańskich uczonych, czyta raporty Obserwatorium Praw Człowieka, opracowania i broszury, prasę oraz ogląda lokalną telewizję. Aby lepiej wczuć się w klimat opisywanych zdarzeń, niejednokrotnie w tle pisanej książki ma galerię zdjęć z regionu, np. ponad tysiąc swojego autorstwa fotografii z Jemenu, czy jeszcze parę tysięcy z Egiptu, Syrii, Jordanii i oczywiście Arabii Saudyjskiej.

Zgromadzona publiczność była zachwycona wiedzą i erudycją Tanyi Valko. Wśród niej znalazła się fanka, która przyjechała aż z Opola na to spotkanie! Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia z autorką selfie i wstawienia zdjęcia na portale społecznościowe.