Fantastyczna poezja śpiewana i Kuba Blokesz – Wiersze (pod)różne

Kłodzka Biblioteka zaprasza 21 listopada 2018 r., o godz. 18.00 do Centrum Kultury Chrześcijańskiej (ul. kard. Wyszyńskiego 1 w Kłodzku) na wyjątkowy poetycki wieczór pt.: „Fantastyczna poezja śpiewana” Jako pierwsi wystąpią laureaci II Kłodzkiego Turnieju Poezji Śpiewanej a następnie usłyszymy recital piosenki poetyckiej Kuby Blokesza „Wiersze (pod)różne”.

Wiersze (pod)różne” to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale
i błahych, czy kompozycje, niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy.

Wiersze (pod)różne” mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka – i wreszcie – w głąb samego siebie. Zabrzmią piosenki autorstwa m.in. Jurija Andruchowycza, Jaromira Nohavicy, Edwarda Stachury, Karela Kryla oraz autorskie kompozycje Kuby Blokesza.

KUBA BLOKESZ – Śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy Mu gitara.

Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.

Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie” (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska.

Aktualnie pracuje – wraz z zespołem Chwila Nieuwagi – nad albumem „Morawska Brama”, będącym zbiorem piosenek czeskich bardów i poetów w nowych tłumaczeniach i aranżacjach.

Na zakończenie wieczoru zaprosimy wszystkich na okolicznościowy tort i rozmowy o poezji.

Wieczór „Fantastycznej poezji śpiewanej” realizowany jest w ramach projektu Fantastyczna Historia w Kłodzku dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.