Fantastyczny Dolny Śląsk

Co mają wspólnego australijskie czaszki z zamkiem w Bobolicach niedaleko Ząbkowic? Albo „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci z podstrzegomską Morawą? To tylko niektóre z zagadkowych powiązań, które 7 listopada 2018 roku wyjaśniła zebranym w kłodzkiej bibliotece Joanna Lamparska, kobieta z pasją odkrywająca tajemnice Dolnego Śląska i opisująca je w książkach. Autorka gościła w Kłodzku w ramach realizowanego przez PiMBP projektu „Fantastyczna Historia w Kłodzku” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Joanna Lamparska jest podróżniczką i poszukiwaczką skarbów, autorką wielu publikacji i książek, w tym przewodników „innych niż wszystkie”. Jest również założycielką fundacji Projekt Historia i organizatorką Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Książu oraz Twierdzy Smaków w Zamku Czocha.

Na środowym spotkaniu pod hasłem „Fantastyczny Dolny Śląsk” autorka opowiadała o swoich fascynacjach, a także o ostatnich niezwykłych odkryciach, które stanowią kanwę książki „Ten dom ma tajemnicę”. Siedemnaście historii o miejscach turystycznie popularnych jak Zamek Czocha czy Krzywa Wieża w Ząbkowicach, jak również o tych w ogóle nie znanych, jak pewna willa we wrocławskim Parku Południowym czy dwór w Mniszkowie. Wiele opisanych w książce miejsc wciąż skrywa swoje tajemnice, ale część z nich udało się Joannie Lamparskiej odkryć, czym w efektowny i wciągający sposób podzieliła się z Czytelnikami. Miłośnicy tajemnic, którzy uczestniczyli w wieczorze autorskim

mogli na zakończenie porozmawiać z gościem spotkania, podzielić się wiadomościami i spostrzeżeniami oraz otrzymać autograf.

Książki Joanny Lamparskiej są dostępne w kłodzkiej bibliotece, do której serdecznie zapraszamy.