Gdyby Indiana Jones robił zdjęcia…

Od sierpnia w czytelni kłodzkiej biblioteki można oglądać wystawę XIX-wiecznych fotografii dawnej Samarkandy, Buchary i Pamiru, których autorem jest podróżnik i odkrywca Leon Barszczewski. Gościem finisażu tej unikatowej prezentacji (23 września), mającej patronat honorowy Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie, będzie Igor Strojecki – prawnuk Barszczewskiego, który opowie o swoim przodku, jego podróżach i pasji do fotografowania, późniejszych losach szklanych negatywów, a także o swojej książce „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.

Leon Barszczewski (1849-1910) urodził się w Warszawie (wówczas w zaborze rosyjskim). Po ukończeniu szkoły wojskowej, służył w carskiej armii – w latach 1876–1897 w batalionie w Samarkandzie, starożytnym mieście znajdującym się obecnie na terenie Uzbekistanu. Zafascynowany miejscem prowadził tam badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne i archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. Interesowało go także życie codzienne, kultura, obrzędy, legendy i muzyka ludów Wschodu. Dzięki pasji fotograficznej – uwieczniał swoje wyprawy badawcze, pozostawiając unikatowe świadectwo tamtych czasów i miejsc (jego zdjęcia były nagradzane złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie). Po odwołaniu z Samarkandy wziął jeszcze udział w wojnie rosyjsko-japońskiej, a ostatnie lata życia spędził w Siedlcach.

Igor Strojecki jest publicystą i varsavianistą, pasjonatem genealogii, autorem licznych publikacji, artykułów oraz inicjatorem wystaw i wykładów poświęconych swoim przodkom, wśród których są także aktorka Elżbieta Barszczewska czy wynalazca Julian Ochorowicz. Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy Czytelni i na spotkanie w czwartek 19 września o godz. 17.00. (mz)