GŁOŚNO I BEZ KAMIENI ZAKLĘTYCH,

czyli o podróży bez biletu…

O co chodzi?! Kamienie, bilet, podróż… Miało być głośne czytanie. Już wyjaśniam.

Zgodnie z przesłaniem Brandona Mulla, autora “Baśnioboru” królującego przy fontannie, przyszli “sami uprawnieni” i nikt nie “obrócił się w kamień” w to czwartkowe głośne popołudnie. Impreza bardzo udana, nawet pogoda przyjazna. Przez cztery godziny prawie 90 fanów dobrej literatury i zabawy, mistrzowie czytania i słuchania! Moc niespodzianek poza afiszowych. Najprawdziwsza herbaciarnia pod chmurką, baśnioborowe cukierki na krzesłach, wszędzie i dla każdego książki w skrzynkach, zakładki – 7 DNI zaplanuj czytanie. Specjalna KSIĄŻKOMIARKA w formie dyplomu, by sprawdzać przeczytane, ulubione, zapamiętane, wypożyczone, podarowane czy w domowej biblioteczce… Losy konkursowe wiszące na sznurkach, Fotorelacja z I edycji projektu, Ci, którzy odnaleźli siebie na zdjęciach, chętnie złożyli autograf. Prowokacyjna plansza – Książki nie gryzą, tylko połykają w całości. I co Ty na to?! Sporo sympatycznych wpisów, wśród nich Wiktora z Integracyjnej “Dziękuję za zaproszenie w podróż bez biletu do krainy bez końca”.

Dlaczego właśnie Baśniobór?

Bo w ostatnim czasie jest na liście bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa” i wydawnictwa WAB, chętnie czytany przez małych i dużych, a w Kłodzku znajduje wśród “68 KSIĄŻEK, najważniejszych lektur Czytelników PiMBP”. Kto nie znał tego cyklu, mógł go ekspresowo poznać. Była okazja – Mini Quiz. Mistrzowie słuchania i czytania, czyli sympatyczni nauczyciele z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego, Społecznej i Trójki – Ewa Kornaszewska, Dorota Węgrzyn, Mietek Kowalcze przeczytali kilka fragmentów. Moja asystentka, Kasia Mikosa, Mistrzyni I edycji Głośnego Czytania, świetnie poradziła sobie
z pytaniami, a dzieci również z odpowiedziami. Były też baśnioborowe rekwizyty, np. wielka drewniana księga z 3 kłódkami i nagrodami dla tych, którzy wygrali kluczyki, fani B. Mulla wiedzą, że to tajemniczy “Dziennik sekretów” Kendry.

Zaplanowany konkurs

Poznaliśmy Mistrza Głośnego Czytania. A to trudne zadanie, bo wszyscy świetnie i odważnie czytali przez mikrofon w tak niecodziennej scenerii przy fontannie. Wśród samych mistrzów – czwarto-, piąto- i szóstoklasistów nagrodę główną i tytuł Kłodzkiego Mistrza Głośnego Czytania 2014 zdobyła Wiktoria Dudek, a 3 specjalne Wyróżnienia – Kamila Metych, Michał Adamczyk, Maciej Kowalski. Wielkie brawa dla wszystkich laureatów, uczestników konkursu, baśnioborowców i wszystkich zainteresowanych czytaniem!

Ludzie z pasją

Punktualnie o 16 kolejna niespodzianka, Teatr Rapsodia (Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe). Scenka na motywach opowieści Diane Broeckhowen “Jeden dzień z panem Julesem”, w adaptacji i reżyserii Ewy Kornaszewskiej. Wystąpili – Agnieszka Awiżeń, Ewa Kornaszewska / narrator, Magdalena Grzyb / Alice, Jerzy Deron / pan Jules, Aleksandra Pluta / Dawid i Agnieszka Awiżeń / Bea. Przedstawienie utrzymane w konwencji obowiązującej w tym dniu, grane i czytane! Dodam, że była to premiera światowa, właśnie przy kłodzkiej fontannie. Przygotowane specjalnie na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i nieśmiałą prośbę. Ale tak ludzie pozytywnie zakręceni mają. Dziękuję pięknie. Od razu wzrosło zainteresowanie książką! Już wypożyczona i następni czytelnicy w kolejce.

Pokaż moc własnego głosu

Przeczytaj samodzielnie lub w duecie. No i pokazali czytelnicy i goście prawdziwą dobrą zabawę! Kabaretowe wystąpienia, nawet trio i kwartet interpretujący słynną “Lokomotywę” Tuwima, zabawny chłopięcy duet czytający “Wyspę skarbów” oraz wystąpienia całkiem solo. Duzi i mali, a dzieciaki konkursowe jeszcze raz czytały “Baśniobór”, a nawet po kilka razy. Wesoły duecik z SP nr 3, Bazyli i Alek rozbawili wszystkich czytając jednocześnie różne fragmenty z cyklu Brandona Mulla. Potem zaplanowali nam czytelniczy tydzień na wielkiej zakładce. Ciekawe propozycje, nie tylko z kanonu lektur szkolnych. Warto zobaczyć, co jeszcze uczniowie chętnie czytają. I nie tylko oni. Bo projekt CZYTAJ Głośno przy FONTANNIE i nasi Czytelnicy udowodnili znów, że Wisława Szymborska miała rację. “Czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

A można czytać i jeszcze WYGRYWAĆ! Do następnego razu i dziękuję za zaangażowanie w projekcie – Mariola Kowalcze.

I jeszcze podziękowanie

MIŁOŚNIKOM KSIĄŻEK,

FANOM BAŚNIOBORU I LITERACKIEJ PRZYGODY,

WSZYSTKIM DZIECIOM SŁUCHAJĄCYM, CZYTAJĄCYM I ODPOWIADAJCYM,