57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Historia pisma i biblioteki

W poniedziałek (23.05.22) odbył się kolejny wykład dla kłodzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Klaudia Lutosławska-Nowak przygotowała prezentację „Historia pisma i biblioteki”. Dowiedzieliśmy się kiedy powstało pierwsze pismo, a następnie prześledziliśmy historię pism od starożytności do współczesności. W interesujący i przystępny sposób prelegentka przedstawiła jakie są rodzaje pisma i jakie czynniki wpływały na jego rozwój. Następnie zapoznaliśmy się historią biblioteki i obejrzeliśmy fotografie najpiękniejszych wnętrz i budynków bibliotek na świecie. W tym gronie znajdują się też polskie biblioteki m.in. w:Oświęcimiu i Rumi. Na zakończenie dowiedzieliśmy się o początkach kłodzkiej książnicy i obejrzeliśmy interesujące obiekty ze zbiorów niemieckojęzycznych m.in. oprawną w drewniane okładki „Biblię Lutra” z XVII w. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem zakamarków kłodzkiej biblioteki.