IBUK Libra – wirtualna czytelnia e-book-ów

ibuk

DOSTĘP DO PLATFORMY E-BOOKÓW

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku wraz z 49. bibliotekami publicznymi na Dolnym Śląsku wykupiły wspólnie prawie 3000 e-booków na platformie libra.ibuk.pl. Oznacza to, że KAŻDY czytelnik, zapisany do kłodzkiej biblioteki może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych. Login można otrzymać po zgłoszeniu się do bibliotekarza dyżurującego w danym dziale. Po wejściu do bazy libra.ibuk.pl uzyskuje się dostęp do katalogu e-booków.

Dostęp do platformy e-booków umożliwia czytanie na ekranie monitora całego tekstu książki i nawigowanie po spisie treści, w dowolnym czasie, przez całą dobę, na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu i bez względu na używany system operacyjny – wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową.Używając komputerów znajdujących się na terenie Biblioteki, można korzystać z e-booków bez konieczności logowania się. Jeśli chce się korzystać z dostępu do ibuków w domu, trzeba osobiście zgłosić się po PIN do dyżurującego bibliotekarza w Czytelni Ogólnej.

JAK KORZYSTAĆ Z IBUK LIBRA?
Trzeba założyć sobie konto MyIbuk, które umożliwia zaznaczanie tekstu, tworzenie zakładek, notatek, tworzenie wirtualnej półki z książkami, generuje bibliografię, pozwala korzystać ze słownika i encyklopedii, zalogować się na Facebooku oraz w wyszukiwarce Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Założenie konta to jednorazowa rejestracja – trzeba podać swój adres e-mail i hasło.

JAK CZYTAĆ NA KOMPUTERZE DOMOWYM?
Trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl, następnie zalogować się na swoje konto MyIbuk i wpisać PIN uzyskany w bibliotece. Wówczas otrzymuje się bezpłatny dostęp do tych publikacji, na które licencję posiada PiMBP (prawie 3000 tytułów). Przy wszystkich tych pozycjach, na które biblioteka wykupiła licencję, pojawia się ikonka książki („czytaj”).

JAK KORZYSTAĆ Z DOSTĘPU DO E-BOOKÓW W BIBLIOTECE:
Trzeba być zapisanym do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wówczas na dowolnym komputerze w bibliotece trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl i to wystarczy, żeby wybrać książkę i ją czytać. Jeśli jednak czytelnik zaloguje się dodatkowo na konto MyIbuk, to będzie mógł stworzyć własną półkę z wybranymi e-bookami, tworzyć zakładki, zaznaczenia itp.

WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTML5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Mozilla Firefox, Google Chrome lub Safari. Nowe środowisko IBUK LIBRA działa w przeglądarce Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.
Zobacz filmik IBUK LIBRA łączy pokolenia >> https://www.youtube.com/watch?v=t1GffRTEueA&feature=youtu.be