57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Ikona alpinizmu, góra książek i wspinaczka dla opornych

Góry są nieprzewidywalne. Każda wyprawa, zwłaszcza wysokogórska to wielka niewiadoma – zwycięstwo lub katastrofa. W tym roku mija 30 lat od tragicznej śmierci sławy alpinizmu i 44 lata od zdobycia przez nią najwyższego szczytu Ziemi. Wanda Rutkiewicz, wiadomo, że o niej mowa, to jedna z najsłynniejszych himalaistek, pierwsza Polka i Europejka, która stanęła na Dachu Świata ((16 X 1978 – Mount Everest) i pierwsza kobieta na K2. Zdobyła aż 8 z 14 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum. Wszystko z olbrzymiej pasji i miłości do gór… aż do końca. Rok 2022 został objęty m.in. patronatem Wandy Rutkiewicz. Szykowane są wielkie i pomniejsze imprezy dedykowane wielkiej alpinistce.

Kłodzka biblioteka zaprasza wszystkich, którzy lubią czytać o wyprawach górskich, na spotkanie z Gwiazdą Himalajów w nietypowym wydaniu i z akcentem regionalnym. Nie wszyscy wiedzą, że alpinistka zainspirowała Tadeusza Różewicza (Gawęda o spóźnionej miłości) i Henryka Wańka (Latające góry, obraz początkowo nazywał się Kołysanka dla Wandy Rutkiewicz). Jaka historia wiąże się z tym faktem? Gdzie zostały opublikowane dzieła? Cóż, kto chce poznać tajemnice ukryte w artystycznej twórczości mistrzów, wystarczy, że wpadnie do wypożyczalni PiMBP.

Mamy górę książek do pokonania. I najwyższe szczyty, praktycznie bez specjalnego wysiłku. Tematyka bardzo szeroka – obowiązkowo publikacje słynnej Wandy i wspomnienia o Wandzie, jej podróży marzeń i podróży życia. Wciągające opowieści o innych legendach polskiego czy światowego alpinizmu, wyprawach himalajskich. Nawet albumy o najpiękniejszych pasmach wysokogórskich, turystyczne przewodniki (w tym atrakcyjne trasy dla najmłodszych). Osobliwe trio: góry, literatura, kultura. Koniecznie Mistyka gór i Mistyka Tatr autorstwa ks. Romana E. Rogowskiego. Książki wiszą na linach zabezpieczających turystykę górską albo umieszczone są na półkach oznakowanych plakietką i kamykami.

Najbardziej opornym albo lubiącym oryginalne wyzwania czytelnicze polecamy „prawdziwą” i unikatową ściankę wspinaczkową Rutkiewicz. Bezpieczeństwo gwarantowane – wspinaczka na skróty, góry na wyciągniecie ręki, prawie bez wychodzenia z domu, za to pod przewodnictwem alpinistki światowej sławy. Nawet ścianka jest oświetlona.

Polecamy serdecznie – Wyżej i dalej. Miłość do gór… aż do końca, czyli krótka prezentacja nie tylko o Wandzie Rutkiewicz do państwa dyspozycji nawet do grudnia. Oczywiście z możliwością wypożyczenia książek. Ścianka zostaje na miejscu.

Mariola Kowalcze

ZOBACZ TEŻ

„Po kłodzku”

Zbigniew Czyszczoń jest kłodzczaninem, nauczycielem i goprowcem-seniorem, a przy okazji autorem dwóch tomów opowiadań. Pierwszy zatytułowany „Labirynt” ukazał się jeszcze w ubiegłym wieku (1999),...

Magdalena Pośpiech promocja książki „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny”

Magdalena Pośpiech (ur. 1960 r ) mieszka od wielu lat na ziemi kłodzkiej we wsi Kamieńczyk. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Już w...
Skip to content