Informacje – sierpień 2015

1. Program grantowy dla bibliotek „Na dobry początek!”

Biblioteki publiczne mogą składać wnioski do kolejnej edycji programu grantowego „Na dobry początek!”, w którym można uzyskać dofinansowanie na realizację projektu w wysokości od 3 do 10 tys. złotych! Zobacz szczegóły konkursu i zgłoś swoją bibliotekę!

Do 10 września br. trwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. O dotacje mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury i biblioteki publiczne z siedzibą na terenach wiejskich lub w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. W poprzedniej edycji dofinansowanie na projekt pt. „Bajkoteka – rodzinne poranki w bibliotece” otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym, otrzymując na ten cel prawie 6 tys. złotych.

Fundacja BGK zaprasza do składania wniosków w VIII edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!”. Celem programu jest podnoszenie jakości edukacji i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich i z małych miejscowości. Dofinansowanie projektów w wysokości od 3 do 10 tys. zł można przeznaczyć na przygotowanie i prowadzenie zajęć dla dzieci, zakup pomocy dydaktycznych, zakup sprzętu lub wyposażenia, porady specjalistyczne dla dzieci i warsztaty dla rodziców.

Wymagany jest wkład własny wnioskodawcy w wysokości 10% dofinansowania.

Organizatorem Konkursu grantowego „Na dobry początek!” jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego.

2. „Czytaj wszędzie” hasłem nowej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce

Rusza ogólnopolska kampania społeczna „Czytam wszędzie”, która promuje nowoczesne formy czytelnictwa. Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę internetową www.wolnelektury.pl. Każdy miłośnik słowa pisanego znajdzie coś dla siebie.

Jak bardzo potrzebne są kampanie promujące wszelkie formy czytelnictwa w Polsce, pokazują co roku badania opinii. Według TNS Polska w 2014 r., w ciągu minionego roku aż 58% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Wychodząc temu naprzeciw, kilka lat temu na podobną inicjatywę zdecydowała się Grupa Twórcza QlubXsiążkowy, która swoją inicjatywą „Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka” pokazała, jak atrakcyjne może być czytanie, i w 2011 r. została wybrana najlepszą kampanią społeczną roku. Czy z akcją „Czytam wszędzie” będzie podobnie, czas pokaże.

Czytam wszędzie” to kampania promująca przede wszystkim czytanie w miejscach takich jak przychodnie lekarskie, urzędy, dworce, autobusy, samoloty czy pociągi. Jej celem jest pokazanie odbiorcom, że wykorzystywane przez nich urządzenia mobilne, takie jak tablety, smartfony, czytniki e-booków, czy laptopy mogą pomagać w kontakcie z literaturą w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Dzięki portalowi Wolne Lektury czytelnik ma możliwość za darmo korzystać z książek elektronicznych i audiobooków 24 godziny na dobę.

W ramach kampanii nagrany został także spot promujący czytelnictwo, który emitowany będzie w sierpniu i we wrześniu br. w kinach w całej Polsce, na portalach internetowych największych serwisów informacyjnych, w środkach komunikacji miejskiej oraz w telewizji.

Szczegółowe informacje dotyczące kampanii znajdują się na profilu Wolnych Lektur w serwisie Facebook.

3.BiblioNews – Ściana stacji metra zamieniona w bibliotekę

Stacja Piata Victoriei została zamieniona w bibliotekę. Jej ściany obłożono interaktywną tapetą. Dzięki kodom QR, umieszczonym na grzbietach książek, przechodnie mogą wypożyczyć fragment powieści.

Wprowadzanie książek do przestrzeni publicznej jest jedną z form promowania czytelnictwa. Instalacja w Bukareszcie powstała przy współpracy sieci komórkowej Vodafone, wydawnictwa Humanitas i operatora rumuńskiego metra.