57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Jaką literaturę polecać młodemu czytelnikowi

Kolejne szkolenie z cyklu „Biblioteka dla młodego człowieka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury odbyło 27 września 2018 r. w kłodzkiej bibliotece. Zajęcia pt.:Literatura dziecięca i młodzieżowa – od Makuszyńskiego do Greena. Rekonesans i ćwiczenia kreatywne” zostały poprowadzone przez Agnieszkę Urbańską (autorkę książek dla dzieci, absolwentkę filologii polskiej, doktora nauk humanistycznych z doświadczeniem w dydaktyce akademickiej) miały one na celu zapoznanie bibliotekarzy ze współczesną literaturą dla dzieci i młodzieży. Omawiane były trendy literackie  i rynkowe oraz obserwacje wynikające ze śledzenia forów czytelniczych i parentingowych oraz grup dyskusyjnych w mediach społecznościowych (rola książki dziecięcej jako narzędzia dydaktycznego  i wychowawczego). Na zakończenie odbyły się ćwiczenia z twórczego pisania, np. związane z tworzeniem persony literackiej.

Szkolenie spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników. Jeszcze po jego zakończeniu bibliotekarze dzielili się swoimi wrażeniami i dyskutowali na temat inspiracji zaczerpniętych ze szkolenia. Wierzymy, że udział w nim pomoże bardziej świadomie i odpowiedzialnie wybierać lektury dla młodych czytelników.