“Historyczne” spotkanie w kłodzkiej Bibliotece

26 października 2016 roku na zaproszenie “Dygresyjnego” Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece przyjechała Elżbieta Cherezińska – autorka powieści historycznych. Było to spotkanie od dawna oczekiwane; na nasze szczęście autorka odbywała  objazd bibliotek Dolnego Śląska, więc mogła gościć i u nas.

W miłej atmosferze, wśród wiernych fanów – nie tylko z Kłodzka – pani Elżbieta opowiadała zarówno o powieściach już napisanych (“Legion”, “Gra cieni”), jak i tych, które dopiero są w planie. Zaintrygowanej publiczności autorka zdradziła, że przygotowuje się do napisania powieści o Świętosławie. Jak mówiła, w polskiej literaturze bardzo brakuje dobrze opowiedzianej historii o geniuszu i wielkości polskich kobiet, a siostra Bolesława to jedna z najjaśniejszych pereł w tym zbiorze.

Pani Elżbieta uchyliła rąbka tajemnicy, i zdradziła zafascynowanym słuchaczom również tajniki swojego warsztatu: opowiadała o wielomiesięcznych poszukiwaniach materiałów źródłowych, godzinach poświęcanych na ich studiowanie, konsultacje z historykami (sama z wykształcenia jest teatrologiem ), wreszcie o swoim “nawigatorze” – skonstruowanym przez nią samą narzędziu, pozwalającym na odnalezienie się w bogatym, skomplikowanym świecie minionych zdarzeń i sensacyjnych akcji.

Bez wątpienia Elżbieta Cherezińska jest dziś polską królową powieści historycznej. Indywidualne historie bohaterów i wielka historia splatają się nieustannie w jej książkach. Oba elementy mocno przykuwają uwagę dziesiątek tysięcy wiernych czytelników, którzy nie mogą się oderwać od – często liczących po 800 lub więcej stron – powieści.  

{gallery}2015cherez{/gallery}

https://www.facebook.com/El%C5%BCbieta-Cherezi%C5%84ska-159624614072901/