57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Kolejne Spotkanie DKK 16 kwietnia 2013

Uwaga wszyscy Klubowicze spotkajmy się we wtorek 16 kwietnia, a w środę chodźmy do kina na Braci Karamazow reż. P. Zelenki.

Dyskusję zaczęliśmy od Adama Zagajewskiego. Autor eseju – Lekka przesada twierdzi, że poezja jest mistyką dla początkujących. Wiersz różniąc się zasadniczo od religii … „zatrzymuje się w pewnym miejscu, dławi swą egzaltację, nie wchodzi do klasztorów, pozostaje wśród jaskółek i turystów, rzeczy widzialnych i dotykalnych. Opisuje rzeczy i ludzi, partycypuje w konkretnej egzystencji {…}, chodzi ulicami mokrymi od deszczu, słucha radia i pływa w zatoczkach Morza Śródziemnego. Przypomina tych polityków, którzy lubią podkreślać, jak blisko są zwykłego życia, jak doskonale znają ceny masła, chleba i biletów autobusowych, i podobnie jak politycy trochę kłamie, ponieważ nieraz zdarza mu się tęsknić za czymś innym”. Czytaliśmy T. Różewicza – (riposta Małgosi), K. I. Gałczyńskiego, M. Pawlikowską-Jasnorzewską, E. Dickinson, przypomnieliśmy sobie A. Morsztyna, trochę wszetecznego i swawolnego, pewnie z tego powodu mniej znanego z lekcji literatury oraz Kochanowskiego. Mówiąc o Cz. Miłoszu, nie można było pominąć W. Szymborskiej. Analizując jej wiersz Mała dziewczynka ściąga obrus w Podróżach w czasie,w eseju Szymborska i Wielki Inkwizytor – Miłosz sięga do S. Kierkegaarda, a przez niego do L. Szestowa, potwierdzając tym raz jeszcze swoje mistrzostwo. Oddając ukłon w stronę Szymborskiej, twierdzi: … „w tak niewinnym wierszu kryje się przepaść, w którą można zapuszczać się aż do końca, jak w jakiś ciemny labirynt, który chcąc nie chcąc zwiedzamy w ciągu naszego życia”. Jak zwykle w naszych spotkaniach nie zabrakło dygresji. Ktoś żartobliwie rzucił hasło, aby nazwę klubu zmienić na Dygresyjny Klub Książki. Dlaczego nie? Na następne spotkanie DKK zapraszamy 17 kwietnia (środa) 2013, godz. 18.00. Tematem dyskusji będzie BIBLIOTERAPIA. Chcemy rozmawiać o tym, jak książka oddziałuje na jej autora i jaką spełnia rolę, zaspakajając intelektualne potrzeby czytelnika.

{jcomments on}