KsiążkoZakręceni przy kłodzkiej fontannie

Już po raz trzeci biblioteczna KsiążkoWymiana i fajna zabawa. Tym razem przy zabytkowej fontannie zagościła „biblioteka bez regałów“, jak głosił napis na… wielkiej drabinie malarskiej.

Bilety wstępu za 1 tytuł i mnóstwo małych drewnianych skrzynek w poszczególnych strefach akcji wypełnionych niespodziankami. A program dość urozmaicony. Wszystko pod magiczną liczbą 70 lub wielokrotnością 7. Dlaczego? No cóż, kłodzka Książnica zaczęła świętowanie swojego jubileuszu. Była olbrzymia 70 na naszą 70 z ulubionych lektur Czytelników, skrzynka na życzenia z tej samej okazji. Uwalnianie (70!) książek, aleja i alejka dobrych lektur, czyli ożyw, wymień i podaj dalej, szukaj nowych TyTuŁów. Ile? Wiadomo – obowiązująca liczba w tym dniu! 7 – zależy jak liczyć – różnych rozrywek książkowych, bo gdy czytanie zaczyna męczyć, należy robić sobie przerwę. Nasza akcja udowodniła, że książka to wszechstronna uczta dla umysłu. Rozwija i bawi. Kto był, to mógł się przekonać, czy można podnieść 70 poetów. Oprócz testu na siłę, był na kreatywność i wyobraźnię – czy książki mają nogi albo próba ożywiania ich, turniej wież. Furorę zrobiły wielkie najprawdziwsze książkowe warcaby i cymbergaj, ale bibliofilski – niektórzy pewnie pamiętają słynną grę podwórkową. Oczywiście, żeby nie było, nasze drukowane zabawki spotkały się z wielkim szacunkiem i zainteresowaniem. Kto się bawił, dostał niespodziankę – upatrzoną przez siebie lekturę. Miejsce na czytanie dla odważnych też się znalazło (7 minut głośnej lektury!) i wskazówki dla maniaków książkowych (7 i jeszcze 7).

I co najważniejsze nasi Goście, zwłaszcza ci Młodsi i ich Opiekunowie udowodnili, że nie tylko lubią czytać. Świetnie grają w „teatrze pod chmurką“, czyli z jakiej jesteśmy bajki? Tu wielkie brawa dla kłodzkich Aktorów i ich Opiekunek!!!

Trzeciale z Zespołu Szkół Społecznych i p. Ewa Kornaszewska, czyli “Jak Śnieżka krasnali nie posłuchała i co z tego wynikło” wg Braci Grimm.

Koło Wspaniałego Czytelnika z Zespołu Szkół Integracyjnych i p. Dorota Gasińska
w 5 scenkach teatralnych – “Entliczek – Pentliczek”, „Na straganie“ i „Pchła Szachrajka“ J. Brzechwy, „Paweł i Gaweł“ A. Fredry, “Trudny rachunek“ J. Tuwima.

Teatr Scena Wyobraźni ze Szkoły Podstawowej nr 3 i p. Beata Bogusławska, czyli “Samotny, bo nie kochany“.

Ciekawe, wyszło 7 przedstawień. Przypadek?
I wszystko toczyło się wesoło i gwarnie przy aromatycznym naparze z herbaciango domku z fachową obsługą. Nikt w tym dniu nie wyszedł bez książki-niespodzianki i bardzo edukacyjnej, bo regionalnej „słodkiej“ krzyżówki.

W imieniu 70-letniej kłodzkiej Książnicy,
p i ę k n i e  d z i ę k u j ę

DZIECIOM I ICH NAUCZYCIELOM,
KŁODZCZANOM I CZYTELNIKOM, PRZYPADKOWYM PRZECHODNIOM,
WYCIECZKOM, KTÓRE PRZYŁĄCZYŁY SIĘ DO NAS
I PANI HALINIE KUŹNICKIEJ, ILUSTRATORCE KSIĄŻEK GOSZCZĄCEJ W NASZYM MIEŚCIE

za wyjątkową współpracę i wsparcie, KsiążkoZakręcenie, scenki teatralne,
miłą wspólną zabawę, wkręcenie się w projekt z okazji 54. Dni Kłodzka.

Dobrej lektury i do następnego razu!
Mariola Kowalcze/ koordynator projektu

P. S.
Miłe odkrycie! W ramach książkowymiany trafiła nam się „uwolniona“ książka BIP SU-1119, Adam Nowak „Z rozmów“ (UWOLNIJ KSIĄŻKĘ www.bookcrosising.pl.)
Poznam jej podróż, przeczytam i podam dalej:)

{gallery}2015wymianaks{/gallery}