Lidia Amejko w bibliotekach powiatu kłodzkiego

Lidia Amejko to kolejny pisarz, który odwiedzi 4 listopada 2019 r. biblioteki w Kłodzku, Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej w ramach zadania „III Podróż z książką po ziemi kłodzkiej – Literacki Dolny Śląsk” dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Lidia Amejko (ur. 2 września 1955 we Wrocławiu) – polska pisarka i dramatopisarka. Pisarska kariera Lidii Amejko rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych od napisania słuchowiska „Gdy rozum śpi – włącza się automatyczna sekretarka”. „Rzecz o gadaniu”, a także w sztukach: „Męka Pańska w butelce” i „Dwadrzewko”. Pierwsze opowiadanie ukazało się drukiem w 1987 r. na łamach miesięcznika „Odra” – tekst opublikowany jako rzekomy odnaleziony tekst Jorge Luisa Borgesa. Od 1993 r. zamieszcza swoje dramaty na łamach miesięcznika „Dialog”. Przełom w karierze Amejko przyniósł napisany w 1996 roku dramat „Farrago Został on zekranizowany w Teatrze Telewizji z Cezarym Pazurą w roli tytułowej. Za „Głośne historie” otrzymała w 2004 nominacje do Nagrody Literackiej Nike. Za książkę „Żywoty świętych osiedlowych” otrzymała w 2008 nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz nagrodę „Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej” przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś im. K. I. Gałczyńskiego w dniu imienin poety 11 marca. Późniejszy dramat Amejko, „Przemiana” 1999, jest intrygującą wariacją na temat słynnego opowiadania Franza Kafki, gdzie akcja dzieje się w świecie wielkiej finansjery, a współczesną inkarnację Gregora Samsy stanowi niejaki Senso, kierownik działu analiz jednej z filii Rembrandt Banku. Dramaty Lidii Amejko wystawano na deskach teatrów w Warszawie, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Londynie oraz w Düsseldorfie. Jej twórczość tłumaczono na angielski, niemiecki, chorwacki, hiszpański, włoski i czeski.

Podczas spotkania Lidia Amejko będzie promowała swoją książkę „Obrus, który został zaproszony na obiad”. Adaptacja części książki, o Wrocławiu i jego powojennej historii, została wystawiona w Teatrze Współczesnym pod tytułem “Silesia, Silentia” i jest grana do tej pory. Podczas spotkania będzie można ją kupić. Książka jest też dostępna w formie audiobook w wykonaniu Artura Barcisia.

Zapraszamy do kłodzkiej biblioteki 4 listopada 2019 r. o godz.18.00 do Saloniku Prasowego, pl. B. Chrobrego 1, Tel. 748657481, www.biblioteka.klodzko.pl