57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Literacka Nagroda Nobla 2022 dla francuskiej pisarki ANNIE ERNAUX

Literacka Nagroda Nobla 2022 dla francuskiej pisarki ANNIE ERNAUX.
Annie Ernaux (ur. 1940) – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2022. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią Les Armoires vides. Jest autorką ponad dwudziestu książek, m.in. wydanej po polsku mikropowieści Miejsce. Laureatka wielu międzynarodowych nagród literackich, w tym Nagrody Renaudot (właśnie za Miejsce) oraz Nagrody im. Marguerite Yourcenar (za całokształt twórczości). Jej autobiograficzna, a zarazem pokoleniowa opowieść Lata zdobyła Nagrodę Uniwersytetu Warwick, nagrodę przyznawaną przez Association Marguerite Duras, Nagrodę im. François Mauriaca, włoską Premio Strega Europeo, a także znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Bookera. Jest pierwszą kobietą, której dzieła ukazały się za życia w serii Quarto prestiżowego wydawnictwa Éditions Gallimard. Jest również doktorem honoris causa uniwersytetu Cergy-Pontoise. Akademia Szwedzka uhonorowała ją „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.
W naszych zbiorach posiadamy jej  powieść „Lata”  (nowość z roku 2022).