57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Magdalena Pośpiech promocja książki „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny”

Magdalena Pośpiech (ur. 1960 r ) mieszka od wielu lat na ziemi kłodzkiej we wsi Kamieńczyk. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Już w latach studenckich odkrywa dla siebie Kotlinę Kłodzką, utrwalając jej „oniryczność” w obrazie (fotografia) i słowie (pierwsze teksty). Swoje publikacje zamieszcza w katalogach wystaw Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w miesięczniku Ziemia Kłodzka oraz kwartalniku Stronica Śnieżnicka. Bierze udział w II Bienale Fotografii w Pile, gdzie za pracę „Ospa" otrzymuje wyróżnienie. Wystawia także w  Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, min. cykl zdjęć poświęconych dziecku. Zdjęcia publikuje również w monografii „Kłodzko dzieje miasta". Jej opowiadanie zatytułowane „Filiżanka” z 2005 roku (wydane przez Towarzystwo Polsko – Niemieckie, opracowane graficznie przez Cezarego Twardowskiego), zostaje nagrodzone w Konkursie Róża Kłodzka. W 2015 roku jej zdjęcia oraz dwa teksty zatytułowane „Nad hranici – slovo o làsce" i  „Czerwony Strumień  - pokochać obce” zostają zamieszczone w wydanej  przez Towarzystwo Górskie „Róża Kłodzka" monografii "Czerwony Strumień 2015", będącej zamierzonym cyklem publikacji i działań o nazwie „Opuszczone wsie Ziemi Kłodzkiej". 

O książce
„Nareszcie mam Cię Kotlino całą pod sobą”, myślałam leżąc w jagodach (cyt. z książki). Książka "Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny" to zapis podróży po Ziemi Kłodzkiej. Razem z Autorką wędrujemy po ścieżkach Kotliny, zwiedzamy zrujnowany pałac gorzanowski, za chwilę wdrapujemy się na pokaz wschodu słońca na Szczelińcu, w letnie popołudnia oglądamy filmy w lądeckim kinie na Rynku albo spacerujemy po bystrzyckiej starówce. Na „Kartkach z Kotliny” poznajemy Krystynę i Rudolfa, słyszymy o Masalskich. Widzimy cienie i postaci rodem z dawnych czasów: hrabiów Herbersteinów, restauratora Franza Pabla, rzeźbiarza Michała Klahra. 
Książka "Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny" to wyrażone poetyckim słowem niemijające zakochanie i zauroczenie pięknem Kotliny. To intymne autorskie wyznanie miłości do osób  i do miejsc, które tworzyły i nadal tworzą cały jej mikrokosmos. „Tylko Ty wiesz jak Cię kocham, Kotlino”, czytamy po latach  w Kartce z Kamieńczyka.


ZOBACZ TEŻ

„Po kłodzku”

Zbigniew Czyszczoń jest kłodzczaninem, nauczycielem i goprowcem-seniorem, a przy okazji autorem dwóch tomów opowiadań. Pierwszy zatytułowany „Labirynt” ukazał się jeszcze w ubiegłym wieku (1999),...

Seniorzy „buszujący” w sieci w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku

W dniu dzisiejszym (04.05.2023) uczestnicy bezpłatnego kursu komputerowego otrzymali pamiątkowe certyfikaty, które wręczyła Klaudia Lutosławska-Nowak (z-ca dyrektora PiMBP). Certyfikaty potwierdzają zdobyte przez nich nowe...
Skip to content