Marek Hłasko – polski buntownik z wyboru

Żył krótko, tylko 35 lat. Prawie co roku wydawał książkę. 14 stycznia świętowałby swoje 85. urodziny.

Kim był ten niezwykle utalentowany powojenny pisarz i scenarzysta filmowy bez szkół, twórca ekranizowany i nagradzany? W jaki sposób autor powieści, opowiadań, esejów, listów również wiersza (jedynego!) stał się legendą swojego pokolenia i polskiej literatury. Dlaczego pisarz emigrant na cenzurowanym, reprezentant pokolenia `56 był publikowany i nagradzany przez Instytut Literacki w Paryżu, a w Polsce ukazała się tylko jedna książka? W jaki sposób tak zafascynowany socrealizmem młody szofer z bystrzyckiej Bazy Transportowej, autor debiutu książkowego „Pierwszy krok w chmurach“ (1956) został nagle „Pięknym dwudziestoletnim“ buntownikiem prowokującym władzę? Czy ten lokalny fragment biografii Marka Hłaski (rocznik 34) znalazł odzwierciedlenie w literaturze i filmie? Dlaczego po latach znów jest „wśród nas“? Czy wydany w 2014 r. pokaźny zbiór listów w opracowaniu Andrzeja Czyżewskiego, kuzyna i autora jego biografii uzupełnia portret pisarza? Czy kolejna, ale kłodzka legenda z podwójnym akcentem bystrzyckim sprowokuje do poznawania życia i twórczości Hłaski?

„Hłasko zyskał sobie sławę nie tylko kronikarza życia, lecz także jego filozofa. W swej brutalnej prozie był wrażliwym poetą. I to nas wciąż fascynuje” Leszek Żuliński („Baza Sokołowska. Pierwszy krok w chmurach”, Warszawa 1988, Posłowie, fragm.)

Przekonajmy się o tym sami…

Od października do lutego następnego roku w holu wypożyczalni PiMBP w Kłodzku będzie „Marek Hłasko – polski buntownik z wyboru“, koncepcja i realizacja – Mariola Kowalcze, wystawa przypominająca 50. rocznicę śmierci słynnego twórcy.

Proponujemy:

▪ „Ściankę artykułów prasowych” z modnym miejscem na pamiątkową fotkę, obowiązkowo z Markiem, dotyczącą projektu dziennikarsko-społecznego „Hłasko 44”, czyli 12×2/2013, w sumie 24 teksty, dwa odmienne spojrzenia na Hłaskę znanych społeczników, pasjonatów kultury i literatury, miłośników Ziemi Kłodzkiej,

cytaty „Wyrwane z kontekstu” zapisywane na specjalnej tablicy,

kalendarium w wielkim skrócie od Kubusia do „Pięknego dwudziestoletniego” i jego życiu po życiu na podstawie biografii autorstwa Andrzeja Czyżewskiego,

w oknie wystawowym prezentację twórczości i wspomnień o pisarzu w przekazie listowym,

▪ „H jak Hłasko” – dobrą półkę w samej wypożyczalni, by nie „Wszyscy byli odwróceni”.

Przed nami kolejna barwna opowieść o Marku Hłasce, ale w kłodzkim wydaniu z możliwością dopełnienia wystawy przez jego fanów i wszystkich, którzy pragną poznać niezwykłego buntownika. Przez pięć miesięcy nadobowiązkowy temat: Marek Hłasko. Mile widziana lekcja z „pisarzem na lata“… Zapraszamy serdecznie.