Marek Krajewski – spotkanie w ramach projektu III Podróż z książką po ziemi kłodzkiej – Literacki Dolny Śląsk

Po dziesięciu latach 10 października 2019 r. kłodzka biblioteka miała przyjemność gościć Marka Krajewskiego – autora 20 bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Autor sam moderował spotkanie i zaraz na wstępie ujawnił swój pedantyczny charakter, określając ramy czasowe spotkania. 45 min. przeznaczył na przedstawienie swojej drogi artystycznej i warsztatu pisarskiego, kwadrans na pytania od czytelników. Nie określił tylko limitu czasowego przeznaczonego na autografy, i słusznie bo po spotkaniu ustawiła się duża kolejka chętnych. Tu należy nadmienić, że frekwencja była duża, bo przybyło ponad 60 osób. Biblioteka zadbała o możliwość zakupu książek, które dostarczył przedstawiciel Wydawnictwa „Znak”. Największą popularnością cieszyły się wydane w tym roku, z racji 20-lecia pracy twórczej Marka Krajewskiego: „Dziewczyna o czterech palcach” i „Mock. Golem”. Pan Marek chętnie opowiadał o sobie i swojej pracy. Przyznał, że jest rzemieślnikiem, a receptą na sukces jest ciężka praca. Sam pracuje zgodnie z minutnikiem, codziennie 5 godzin 42 minuty. Nie ukrywał, że pisarstwo traktuje jako zawód, i że jest autorem komercyjnym nie marzącym o znalezieniu się w panteonie wybitnych pisarzy. To ostatnie stwierdzenie padło w związku z informacją dnia o przyznanej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. Wszyscy uczestnicy byli oczarowani sposobem bycia, wiedzą, szczerością i dowcipem autora. Marek Krajewski udowodnił, że czytelnik jest dla niego najważniejszy i stwarzając ciepłą, serdeczną atmosferę pokazał jak ważne są dla niego bezpośrednie relacje z odbiorcami jego twórczości.

Spotkanie odbyło się w ramach zadania III Podróż po ziemi kłodzkiej – Literacki Dolny Śląsk dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

(K.L.N)