Miś o Bardzo Małym Rozumku ŚWIĘTUJE

Miś o Bardzo Małym Rozumku ŚWIĘTUJE Wypożyczalnia PiMBP w Kłodzku styczeń 2013. Najsłynniejszy na całym świecie Miś o Bardzo Małym Rozumku, czyli Kubuś Puchatek świętuje zawsze podwójnie. Dla Kubusiofanów to prawdziwa radość. Raz w styczniu na pamiątkę urodzin autora, Alana Aleksandra Milne`a (18 I 1882).

A potem 14 października, w rocznicę wydania pierwszej książki o przygodach jego bohatera (1926). Nasz sympatyczny i wiecznie poszukujący miodu miś ma w tym roku 87 lat! W Polsce książki o Puchatku i jego przyjaciołach, mieszkających w Stumilowym Lesie znane są dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. I choć minęło tyle lat, to pogodny z natury, prawdziwy przyjaciel, Kubuś Puchatek jest wciąż kultowym bohaterem dla kolejnych pokoleń. Pamiętają o nim też dorośli. Pamięta o nim nasza Biblioteka.

Miś o Bardzo Małym Rozumku ŚWIĘTUJE! , to tytuł kolejnej „ruchomej” wystawy w Wypożyczalni PiMBP w Kłodzku. Warto przypomnieć sobie o tym niezwykłym bohaterze. Kubuś doczekał się wielu wydań książkowych, adaptacji filmowych. Stał się inspiracją dla innych twórców. W oparciu o filozofię życiową naszego małego przyjaciela ukazały się też praktyczne poradniki dla dorosłych, choćby „Kubuś Puchatek i nauki tajemnic”, Kubuś Puchatek i filozofowie” (John Tyerman Williams). Dla tych, którzy szukają zdroworozsądkowego podejścia do biznesu, jest książka psychologiczna „Kubuś Puchatek i Przepis na Sukces” (Roger E. Allen, Stephen D. Allen). Przygody Kubusia, poradniki można u nas pożyczyć do czytania. A skoro bohaterem jest miś poszukujący zawsze słodkiego „małego co nieco”, to dla smakoszy mamy książki o miodolecznictwie i najprawdziwszy miód. Miłośnicy literatury pięknej znajdą książki ze słowem kluczowym – miód. Oczywiście pamiętamy też o samym autorze, tu polecamy szczególnie zbiór wspomnień i esejów Christophera Milne`a „Poza światem Puchatka”. I cytując Kubusia Puchatka, dla każdego „małe co nieco”. Zapraszamy serdecznie, być może nasza wystawa będzie okazją do rozpoczęcia nowej przygody z lekturą.Jeśli przypadkiem przeczytaliście inną książkę o Krzysiu Robinie, pamiętacie zapewne, że miał on kiedyś łabędzia (czy też łabędź miał Krzysia, tego już nie jestem pewien) i że Krzyś nazwał swego łabędzia Puchatkiem, bo go pokrywał biały puch. Było to dawno temu i kiedy się z łabędziem rozstawaliśmy, zabraliśmy owo imię ze sobą, ponieważ nie przyszło nam do głowy, że może się ono jeszcze łabędziowi przydać. Gdy zaś Krzyś dostał Niedźwiadka i ten powiedział, że chciałby otrzymać jakiś niezwykły przydomek, taki, jakiego poza nim nie miałby nikt, Krzyś postanowił od razu, że nazwie go Kubusiem Puchatkiem. I tak już zostało…”

Alan Aleksander MILNE

Wprowadzenie (fragment)
KUBUŚ PUCHATEK, Warszawa 1994