MICHAŁ TRAMER – WSPOMNIENIE O SPOTKANIU

Michał Tramer, tym razem w bibliotecznej scenerii Saloniku Prasowego

W kolejnym – 88. „Spotkaniu z Twórcą” , w Saloniku Prasowym PiMBP w Kłodzku, gościliśmy Michała Tramera – historyka, reżysera, pedagoga, scenografa i aktora katowickiego teatru „Gry i Ludzie”.

Jego teatralna przygoda z Kłodzkiem zaczęła się od współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej i etiudy „Arnoszt z Pardubic”. Kolejne widowiska plenerowe to: „Tajemnica kłodzkich klasztorów” i „Miasto i rzeka. Wenecka noc nad kanałem Młynówki”. W roku ubiegłym w reżyserii Michała Tramera oglądaliśmy „Daszeńkę czyli żywot szczeniaka” i „Tristan, Izolda” ze scenografią Nori Sawy. W drugą sobotę lutego br. wystawiono spektakl „Tuwim i inni w sałatce” ze scenografią Michała Tramera. Publiczność, jak zwykle, stawiła się w sali teatralnej KCKSiR w komplecie. Realizując projekt Kłodzko 2016 Michał Tramer zaprasza do nas teatry z całego kraju. W najbliższą sobotę w ramach programu „Teatr Polska” najmłodsi widzowie zobaczą „Zaczarowaną Kolomotywę” na motywach bajki Michaela Ende pt. „Kuba Guzik i Maszynista Łukasz” – scenę „Wrocławskiego Teatru dla Dzieci”. Reżysera zachwycają plenerowe przestrzenie naszego miasta, idealne dla działalności festiwalu ulicznego, i żywo reagująca kłodzka publiczność. W niedalekich planach ma także zorganizowanie warsztatów teatralnych dla dzieci przy współpracy z PiMBP w Kłodzku i utworzenie teatru repertuarowego przy współdziałaniu z KCKSiR. Myślę, że posiadanie w najbliższej perspektywie własnej sceny teatralnej, kłodzczanom i wszystkim mieszkańcom naszego regionu – miłośnikom dziewiątej muzy – bardzo odpowiada. (ACG)