57-300 Kłodzko, Pl. Bolesława Chrobrego 1, tel. 74 865 74 80, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.klodzko.pl

Między regałami… 50 / setkę Hrabala!

Świętowanie czytelnicze i literackie bardzo udane. Prawie 50 Miłośniczek i Miłośników mistrza czeskiej literatury w naszej Wypożyczalni.

Jak to możliwe? Nie wiem, bo przecież mały metraż. Niektórzy sprytnie rozsuwali książki, by zza półki zobaczyć choćby fragment przedstawienia. Inni ustawili się za biblioteczną ladą. Najpierw jednak „Trzy kwadranse polsko-czeskiej lektury”. Wewnątrz dostojnie po cichu, jakby to była czytelnia. Natomiast przed Biblioteką wrzawa i fantastyczna zabawa. Hrabalofile przygotowani należycie, każdy z własną książką (niektórzy zaznaczyli sobie fragmenty do czytania), redaktor, oczywiście z gazetą, a tam najnowszy artykuł Aleksandra Kaczorowskiego „Hrabal nieznany” (podejrzałam i polecam – Rzeczpospolita z dn. 21 marca, młodzież czeska nie lubi Hrabala?!). Potem, zgodnie z planem, prawdziwa uczta teatralna, „Syrena”, opowiadanie z tomu „Taka piękna żałoba” w wykonaniu mistrzowskim i bardzo profesjonalnym. W tym urodzinowym dniu nikt lepiej nie opowiedział nam o Hrabalu, niż właśnie aktorzy z Teatru Rapsodia – Ewa, Lena, Ola, Sonia, Bartek, Jurek i Krzysiek. Piękne dla nich ukłony. Kto nie widział, niech żałuje.

 
Wreszcie podarunki dla „nie-blogowych” i „setnych” konkursowych. Odwrotnie też. Miłe zaskoczenie – niespodzianki od uczestniczek projektu. Kwiaty od p. Alicji i cud babeczki (do jedzenia) z czeską flagą, hrabalowymi cytatami od Dominki. Dziękuję – Hrabal pięknie bawi, inspiruje i łączy pokolenia.
No i finał projektu „100 słów/100 lat Hrabala”. Moje ulubione jury, kłodzcy poloniści – Ania Kurtasz (Miejski Zespół Szkół) i Mietek Kowalcze (Zespół Szkół Społecznych) mieli naprawdę bardzo trudne zadanie, bo niektórzy tak się rozpędzili, że zaczęli obchodzić 127, 143 a nawet 238 urodziny Hrabala. Więc spotkamy się za 27, 43 a nawet za 138 lat. A oto laureaci, którzy stanęli na prawdziwym podium:

I m. Dominika Muszyńska

II m. Alicja Tambor

III m. ex aequo Beata Bogusławska i Ewa Chalecka

Wyróżnienia

Zbigniew Dorau

Barbara Kaczmarek

Marek F. Kostilek

Wielkie brawa i ciekawej wygranej lektury. Nagrody książkowe pochodzą od przyjaciół i sympatyków Biblioteki.


Na koniec „Wieczorna lekcja dla (nie)zaawansowanych”. Sporo pytań, dobrych odpowiedzi i trochę podpowiedzi. Wszystko na wesoło. A do wygrania bardzo czeskie i hrabalowe ciastka, pyszne koty piwne i winne oraz piernikowe książeczki, otwarte i zamknięte, jak kto woli. Dodatkowa niespodzianka „Literacki pakiet dla Czechofilów”, książki do wypożyczenia nawet po czesku.

I to wszystko w dzień setnych urodzin Bohumila Hrabala.

Czy zabawa była udana? Mam dowód, Państwa udział i cytat z Kroniki PiMBP (do odnalezienia wśród zdjęć w Wypożyczalni – Hrabal 100 lat! Fotorelacja).

„DAJĘ SOBIE RĘKĘ OBCIĄĆ, ŻE LEPIEJ SIĘ NIE BAWIŁEM”

Marynarzyk, Lozjo, Stryjaszek Pepi, Kuchareczki, Ewa K., Lena S. i mili Goście…

Aktorom Teatru Rapsodia, Czytelnikom, Uczestnikom projektu Hrabal 100 lat, Jurorom i wszystkim Hrabalofilom pięknie dziękuję za wspaniałą zabawę i do następnego razu 🙂

Mariola Kowalcze

„A jednak jesteśmy wspaniali i jesteśmy tu.

To wszystko.”
Bohumil Hrabal ŚWIĘTO PRZEBIŚNIEGU

{gallery}2014hrab{/gallery}

ZOBACZ TEŻ

Patronka Roku i Dzień Książek

Za nami kolejne książkowe święto. W kwietniu przypadają nawet dwa. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 IV) rozpoczyna fetę, a Światowy Dzień Książki i...

więc im wzniesiono / cztery ściany płaczu” – żonkile i pamięć

Historia zapisana w książkach, papierowe żonkile podarowane przez grupę młodzieży z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości i „Ludobójstwo, o którym nie wolno zapomnieć”, najnowszy nr dziennika...
Skip to content