Między Kłodzkiem a Nowym Jorkiem

Kolejne ciekawe spotkanie autorskie za nami. 7 lutego 2019 r. gościł w kłodzkiej bibliotece Jan Błaszczak, autor niezwykle ciekawej książki pt. „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side”.

The Dom to nazwa działającego w latach 60 w polskiej dzielnicy Nowego Jorku klubu, prowadzonego przez Stanleya Tolkina potomka polskich emigrantów.

Książka Jana Błaszczaka jest relacją z poszukiwań śladów zarówno samego Tolkina, jak również atmosfery Nowego Jorku sprzed lat i rozwijającej się tam kultury niezależnej spod znaku Andy’ego Warhola i The Velvet Underground.

Młody autor (rocznik 87) pochodzi z Kłodzka, z wykształcenia jest dziennikarzem, a „The Dom” jest jego debiutem książkowym wydanym w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne.

Licznie przybyłym na spotkanie opowiedział o tym, jak wpadł na trop bohatera swojej książki, jak to się stało, że pomysłem zainteresowało się niezwykle cenione polskie wydawnictwo i jak ten pomysł ewoluował, że z opowieści o jednym Polaku powstał wielowymiarowy obraz Nowego Jorku czasów wolności i kontrkultury. Mogliśmy także poznać opublikowane (i nieopublikowane) historie tych, którzy pamiętali The Dom i którzy podzielili się z autorem wspomnieniami sprzed ponad pół wieku.