Mistrzyni czy Mistrz Głośnego Czytania?!

Kłodzko zadziwione, uczestnicy konkursu również. A było naprawdę czym. Gwarno i wesoło wokół fontanny przy ratuszu. Na przywitanie mały Jon, bohater książki konkursowej Gaute Heivolla, spoglądał ze swojego “Nieba za domem” i wesoło zapraszał gości. Wokół czerwone nici, rozwieszone ilustracje z magicznej opowieści. Tajemnica nici w końcu wyjaśniona.

Książka, jak to bywa w maratonie, nawet 2 razy przeczytana. Aż 50 chętnych mistrzów czytania ze wszystkich szkół podstawowych w Kłodzku. Sukces – wszystkie szkoły i dwa razy więcej chętnych. Nawet trzeciale sobie znanym tylko sposobem zdołały się wkręcić w konkurs.

Dobrą pracę, zwłaszcza czytanie, warto i trzeba nagradzać. I tak sie stało dzięki sponsorom: Wydawnictwo Akapit Press – Łodź, Biuro Literackie – Wrocław, Klub Otwartej Kultury – Kłodzko, Starostwo Powiatowe w Kłodzku i Urząd Miasta Kłodzko. Piękne podziękowania za tak cenną pomoc!

Kto nagradzał konkursowiczów?

Bardzo mocna ekipa jurorów. Panie: Ewa Kornaszewska, nauczycielka zakręcona teatrem, Kasia Mikosa, Mistrzyni Głośnego Czytania 2013, Agnieszka Urbańska, pisarka dla dzieci, pełna magicznej fantazji. I panowie: Paweł Aksamit, znany aktor i “nie bezdomny”, kaskader filmowy oraz Mietek Kowalcze, nauczyciel języka polskiego i historii uzależniony kulturalnie od książek.

A kto wygrał w III edycji?

To zadanie trudne dla komisji. Wszyscy świetnie czytali. Naprawdę. Niestety, tylko 4 nagrody i jedna specjalna. Wśród samych mistrzów – czwarto-, piato- i szóstoklasistów nagrodę główną oraz tytuł Kłodzkiego Mistrza Głośnego Czytania 2015 zdobył Jan Miara. A 3 wyróżnienia – Oliwia Jagodzińska, Dorota Pogoda i Daniel Suwała. Jeszcze specjalne wyróżnienie za wielką chęć do czytania głośnego dla “przemyconej” trzecialki – Zuzi Serafin. Wielkie brawa dla wszystkich laureatów i uczestników konkursu – odkrywców magicznej opowieści Gaute Heivolla “Niebo za domem. Dodam, że dzieci miały specjalną rozgrzewkę przed czytaniem, prawdziwą lekcję dykcji poprowadzoną przez mistrza – Pawła Aksamita. Inne atrakcje – zabawa przy “Niebie”, wspólne głośne czytanie, snucie własnych historii na “długość obrazków z książki. Wspólna fotka przy jubileuszowej reklamie Biblioteki – nazwie ukrytej w książkach. Odczytywanie autografów pisarzy goszczących w Kłodzku.

Gdy emocje opadły, o godz. 16 wystąpił Teatr Rapsodia (Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku) w przedstawieniu “Wspomnienia pani Marii” na podstawie opowiadań Marii Dąbrowskiej “Uśmiech dzieciństwa”. Wyszło świetnie i wszystko z obowiązującą w tym dniu konwencją, czyli czytaniem. Jaki związek ma Maria Dąbrowska z Dniem Głośnego Czytania w Kłodzku? Spory. Nie tylko ten, że ceniła literaturę skandynawską, tłumaczyła z jęz. duńskiego. Obchodzi w tym roku podwójną 50, tyle lat minęło od daty śmierci i nadania jej imienia kłodzkiej Książnicy. Jeszcze jubileuszowa biblioteczna 70. Dlatego też był mikrofon dla wszystkich, można było poznać twórczość naszej patronki i moc własnego głosu. Pobawić się słowem parafrazując tytuły pisarki.

BĄDŹ JAK  MARCIN KOZERA

I WILCZĘTA Z CZARNEGO PODWÓRZA

POBAW SIĘ SŁOWEM

ODKRYJ SWÓJ TALENT

NAPISZO SPRAWACH I LUDZIACH

W NAGRODĘ NIE DZIKIE ZIELE

DROBIAZG I ODJAZD CAŁKIEM LITERACKI“

I jeszcze

A TERAZ PRZYPOMNIJ SOBIE

UŚMIECH DZIECIŃSTWA

WEJDŹ MIĘDZY KSIĄŻKI

KONIECZNIE ZRÓB JUBILEUSZOWĄ FOTKĘ

I BĘDZIESZ JAK GWIAZDA ZARANNA“

Ostatnia atrakcja, to wystawa pod chmurką i na stojaku bardzo literackim – KŁODZKIE PRZYGODY MARII DĄBROWSKIEJ. Sporo fotografii, również z dzieciństwa, bo przecież wielka pisarka była kiedyś mała. Ciekawostki biblioteczne i perełki bibliofilskie. Ekspozycję jubileuszową można zobaczyć w Wypożyczalni PiMBP.

Mam nadzieję, że kłodzczanie nie tylko zadziwiali swoje miasto, ale poczuli magię literatury, moc aromatycznej herbaty oraz dobrze się bawili. I będą czytać zawsze, zwłaszcza głośno.

GOŚCIOM MAŁYM, ŚREDNIM I DUŻYM,

CZYTELNIKOM KŁODZKIEJ KSIĄŻNICY,

ODWAŻNEJ 50 SAMYCH MISTRZÓW GŁOŚNEGO CZYTANIA,

NAUCZYCIELOM I OPIEKUNOM,

KOMISJI,

SPONSOROM

I WSZYSTKIM KŁODZCZANOM ZA MIŁĄ LITERACKĄ ZABAWĘ

Zadziw Kłodzko. CZYTAJ GŁOŚNO

pięknie dziękuję w imieniu PiMBP i swoim.

Do zobaczenia za rok z okazji Dnia Głośnego Czytania. Nawet mam już pomysł:) – inny, też ciekawy.

Mariola Kowalcze

NIESPODZIANKA! Można zobaczyć film “Dzień Głośnego Czytania” z imprezy na stronie http://www.tvklodzka.pl/site/telewizja/1/1/1/2033/n.html

{gallery}2015glosne{/gallery}