Modlitewnik według Wańka- DKK

{gallery}2014waniek{/gallery}

Notatnik i modlitewnik drogowy  to ostatnia książka Henryka Wańka, wydana przez szczecińskie Wydawnictwo Forma. Jej autora gościliśmy w Saloniku Prasowym naszej Biblioteki 19.11.2014 r.

Malarz, grafik, ilustrator książek, plakacista, scenograf sceniczny brał udział w ponad 50. wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace zdobyły wiele krajowych i międzynarodowych nagród, przebywał na stypendiach we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Twórczość literacka obejmuje powieści, bajki filozoficzne, publicystykę i krytykę sztuki. Szczególnie eseje pełne są alegorii, przenośni i metafor. Razem z czytelnikiem wędruje po historii, filozofii, alchemii. Wciąż pyta, wątpi, porównuje, wraca do przeszłości.

Spod pióra Henryka Wańka wyszły:

  • Dziady berlińskie, 1984 (wznowienie – Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1999)
  • Hermes w Górach Śląskich, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1994
  • Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957, Kraków: Znak, 1996
  • Pitagoras na trawie, Warszawa: Przedświt, 1997
  • Inny Hermes, Warszawa: PWN, 2001
  • Finis Silesiae, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2003
  • Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990-2004, Kraków: Znak, 2004
  • Wyprzedaż duchów, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007
  • Sprawa Hermesa, Kraków: WL, 2007
  • Notatnik i modlitewnik drogowy, Szczecin: Wydawnictwo Forma , 2013

O sobie mówi: “Uchodzę za malarza magii, która przedstawia świat symbolam”i. Obrazy H. Wańka, niezwykle charakterystyczne, rozpoznawalne, pełne są zaszyfrowanych sensów. Ale powróćmy do Modlitewnika. Mówił o nim śmietnik, ale zaraz przewrotnie dodał – śmietnik, jako miejsce cudu – sieczka tekstów dłuższych i krótszych, portrety – wspomnienia osób, chyba ważnych, skoro o nich pisze. Zaczął go: „ modlitwą nad miską wołowiny z grochem, której ćwierćkilowy słoik kosztował 4800 zł w styczniu 1990 roku dionizyjskiego”. Można by przypuszczać już na wstępie, że jest to w stosunku do czytelnika pewna prowokacja, a zapiski, bo tak też się o nich wyraża, kończy: „Ciąg dalszy trwa +++ Amen”. Wspominając stare przyjaźnie pisał o nich z nutą nostalgii, ale cięte riposty też nie były mu obce.
Spotkanie, które odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki nie ograniczyło się tylko do tematu Notatnika. Odpowiadając na liczne pytania, uchylił rąbka tajemnicy, jaką owiana jest przyjaźń łącząca go z rodziną Beksińskich. Przeczytał nowe, nie publikowane nigdzie fragmenty dotyczące historii Kłodzka i nazwy wsi Szalejów. Był bardzo szczęśliwy, że znowu może odwiedzić swoich starych przyjaciół i znajomych, a rozmowy kuluarowe przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych. Wielokrotnie prowokowany, nie dał się namówić na rozmowę o swojej ostatniej wystawie zatytułowanej: Lekcja natury, czyli raporty ze świata przedmiotów , której wernisaż miał miejsce w Galerii Sztuki i Plakatu w Warszawie 15.11.2014. A szkoda. Nam pozostało cieszyć się z faktu, że jego prace malarskie oglądaliśmy dzięki projekcji multimedialnej, którą na tę okazję przygotowała dyrektor Biblioteki Klaudia Lutosławska – Nowak.

{gallery}2014Waniek{/gallery}