Na Dzień Bibliotekarza – Rozkład jazdy

Tytuł powyższy to nie żaden lapsus ani tym bardziej chwyt reklamowy. Czytelnicy i pracownicy Biblioteki uczcili Dzień Bibliotekarza, zapoznając się z Rozkładem jazdy.

Taki tytuł nosi antologia, gdzie w podtytule dodano: Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989r. Prezentacja książki miała miejsce 8 maja w Saloniku Prasowym. Dokonali jej redaktorzy wydawnictwa – Jacek Bierut i Grzegorz Czekański, zabrakło tylko Wojciecha Browarnego. Trzecim gościem specjalnym był znany i ceniony rodzimy poeta, prozaik i krytyk – Karol Maliszewski. Dlaczego Rozkład jazdy to nowość pod względem zawartości na polskim rynku księgarskim? O tym, między innymi, dyskutowali w czasie spotkania nasi goście. Lektura wydana przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, ogłasza nie tylko teksty literackie i ich fragmenty drukowane już wcześniej, znaleźć tu można także recenzje, wywiady i omówienia utworów i pisarzy mających swój debiut literacki. Przekrój prezentowanej literatury dolnośląskiej podyktowany jest, uważają jej redaktorzy, zarówno kryterium lokalności jak i dobrze pojętym patriotyzmem. Uznając za twórcami, że jest ona potrzebna w równym stopniu autorom i czytelnikom, uważamy, że dokonano – mimo selektywnego wyboru – ogromnego wysiłku na rzecz jej rozpowszechniania i co za tym idzie – popularyzacji. Dodać należy jeszcze, że zamieszczony na końcu indeks osobowy i wykaz stacji (pod tym hasłem ukryli wydawcy nazwiska autorów), bardzo pomaga w orientacji w 800-stronicowym dziele. Fundacja im. T. Karpowicza wśród wielu innych dokonań w dziedzinie kultury i sztuki, ma także w swoim udziale organizację i prowadzenie Tajnych Kompletów. Jest to Księgarnia Partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Mieści się na wrocławskim rynku (Przejście Garncarskie 2). Oferuje swoje usługi od 2010 r. Można tu kupić tylko dobre książki, tylko w dobrej cenie, spotkać ich autorów i podyskutować tylko przy dobrej kawie, a organizowane spotkania autorskie i inne atrakcje kulturalne cieszą się niesłabnącą frekwencją – twierdzi jej pracownik Grzegorz Czekański. Inny, nie mniej udany pomysł Fundacji to Festiwal Preteksty. Jego misją są działania kulturalne, które przez żywy kontakt z literaturą i jej twórcami angażują w tę działalność lokalne środowiska artystyczne, zajmujące się instalacją, muzyką i video – artem Podobno naszemu kłodzkiemu środowisku Preteksty grożą już w niedalekiej przyszłości. Natomiast Karol Maliszewski zdradził, że jego nowa powieść jest w Fundacji złożona i ma ukazać się niebawem. Autor, chcąc kontynuować współpracę z naszą książnicą, obiecał, że chętnie zaprezentuje ją naszym czytelnikom. Wobec powyższego, na wymienione imprezy zapraszamy już dzisiaj, a o konkretnej dacie realizacji zawiadomimy na naszej stronie internetowej oraz na łamach Kuriera Kłodzkiego (ACG).

GALERIA ZDJĘĆ (kliknij na miniaturkę aby powiększyć)

{gallery}Dkkdobreksiazki{/gallery}

{jcomments on}