Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie literatury

 

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro jest tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jego nazwisko wraz z krótkim uzasadnieniem odczytała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne “wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem”.

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał 5 lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literaturę w Kent.

Jego pierwsza powieść to Pejzaż w kolorze sepii, wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka – Malarz świata ułudy z 1986 roku – rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia. Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść Nie opuszczaj mnie. Inne jego powieści to m.in. Niepocieszony (1995), Kiedy byliśmy sierotami (2000), Pogrzebany olbrzym (2015) i tom opowiadań Nokturny (2009).

Okruchy dnia zostały w 1993 roku zekranizowane przez Jamesa Ivory’ego, Antony Hopkins grał postać kamerdynera Stevensa. W 2010 r. zekranizowano także powieść Nie opuszczaj mnie (reż. Mark Romanek).Pisarz mieszka obecnie w Londynie.

W zbiorach naszej biblioteki znajdują się następujące książki autorstwa Kazuo Ishiguro: Niepocieszony, Kiedy byliśmy sierotami, Pejzaż w kolorze sepii, Nie opuszczaj mnie, Malarz świata ułudy, Okruchy dnia, U schyłku dnia. Informacje na temat twórczości można znaleźć w pozycji: Współczesna powieść brytyjska : szkice pod redakcją Krystyny Stamirowskiej