„Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem”

Po raz pierwszy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku włączyła się  w Nocne zwiedzanie z dreszczykiem organizowane przez  Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku w ramach XI Dni Twierdzy. Stało się tak ze względu na tematykę tegorocznego zwiedzania “Kłodzko w latach 60-tych XX w.”. To właśnie wtedy Kłodzko stawało się “wiosenną stolicą poezji” a inicjatorzy tego wydarzenia Anna Zelenay i Jan Kulka byli związani z naszą placówką. W 1961 roku w Bibliotece Anna Zelenay miała swoje spotkanie autorskie. Dodatkowo w 1965 roku nasza biblioteka otrzymała imię Marii Dąbrowskiej. Próbowaliśmy przekazać klimat tamtych czasów tworząc fragment wnętrza biblioteki z lat 60-tych. Udało się nam zgromadzić dawne meble, zabytkowy już katalog, stare książki oraz maszynę do pisania, radio i gramofon Bambino. Dla większego efektu nasza pracownica p. Ela przebrała się w stylu lat 60 – tych. Rozdawaliśmy zwiedzającym wiersze laureatów wszystkich edycji Kłodzkich Wiosen Poetyckich oraz “Jednodniówkę” gazetę biblioteczną wydaną z okazji 70-lecia naszej placówki. W  bramie ratusza można było obejrzeć prezentację “Kłodzko  w latach 60-tych” oraz karykatury poetów uczestniczących w Kłodzkich Wiosnach Poetyckich autorstwa Bogusława Michnika. Dla większego efektu odtwarzana była ścieżka dźwiękowa obrazująca walenie się zabytkowych kamienic w rynku – co niestety miało wówczas miejsce.

{gallery}/Sierpien/2016/noc{/gallery}