Nowości w Bibliotece grudzień 2013

E. Vulliamy : Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy.
Ameksyka to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej – „w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich” – w czasie, gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta na granicy, Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuana do Matamoros, podróż przez kalejdoskopowy krajobraz korupcji i wszechobecnej wojny domowej, a zarazem piękna, radości i żywotności. Opisuje, w jaki sposób działają gangi narkotykowe, przemyt ludzi, broni oraz narkotyków przez granicę; ucieczkę klasy średniej z Meksyku i amerykańską kulturę celebrytów, która podsyca przemoc; wzajemne powiązania gospodarki narkotykowej i gospodarki fabryk typu Maquiladora; bezlitosne, systematyczne morderstwa kobiet w Ciudad Juarez. Bohaterzy, łotrzy i ofiary – odważni i samotni policjanci, księża, kobiety i dziennikarze walczący z przemocą; gangi i wynajmowani przez nie mordercy na zlecenie; nieżywi i złamani – wszystko to ożywa w tej wyjątkowej książce. Amexica zabiera nas w świat wykraczający poza dzisiejsze nagłówki w gazetach. To portret ulicy, portret miejsca i ludzi w czasie wojny, jak i samej wojny.

J. Poolman : Droga z kości. Podróż do mrocznego serca Rosji.
Aby zajrzeć w duszę Rosjanina, trzeba przejść tą drogą? Władimirka – Droga z kości, wypalona w rosyjskiej ziemi niczym blizna – przez ponad dwieście lat była świadkiem przełomowych wydarzeń w dziejach tego najrozleglejszego imperium na świecie. Jej koleiny znaczyły rozkwit, a potem upadek carskiej Rosji, jej historia została napisana krwią ofiar reżimu. To na niej krzyżowały się głód, bogactwo, cierpienie, miłość i strach. Również dziś, w erze Putina, Władimirka nie przestaje być główną arterią w krwiobiegu tego mocarstwa o wielkim, ale mrocznym sercu. Droga z kości to opowieść napisana jednocześnie z rozmachem i w kameralnym skupieniu, jest nie tylko relacją z jego podróży, lecz czymś znacznie więcej – to księga przemiany człowieka.

S. Koper : Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej.
Sławomir Koper po raz kolejny przenosi nas w czasy Drugiej Rzeczypospolitej. Tym razem przedstawia fascynujący świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu. Tak jak w poprzednich książkach opisuje życie prywatne swoich bohaterów, ich miłości, sukcesy i rozczarowania. A wszystko na tle niezwykle ciekawej epoki. Dowiadujemy się, które z gwiazd międzywojnia zachowywały się jak współcześni nam celebryci, a które zazdrośnie strzegły swojej prywatności. Jadwiga Smosarska, Zula Pogorzelska, Tola Mankiewiczówna, Loda Halama, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Józef Węgrzyn – autor przedstawia plejadę wybitnych polskich artystów. W książce „Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” sportretowane zostały także lekkoatletki Halina Konopacka i Stanisława Walasiewiczówna oraz tenisistka Jadwiga Jędrzejowska. Autor pokazuje też, jak przenikały się różne środowiska – gośćmi scen kabaretowych bywali przecież politycy. Jak zwykle u tego autora wielkim atutem książki jest lekka, potoczysta narracja. Koper, znawca
dwudziestolecia międzywojennego, ilustruje swoją opowieść licznymi cytatami z pamiętników, listów i relacji prasowych. „Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” to znakomity opis barwnej epoki, która zniknęła wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

M. Kołodziejczyk : B. Opowieści z planety prowincja.
Niepokojące, przenikliwe, zawsze autentyczne obrazki z polskiej prowincji. Lokalne piękności lansujące się w Warszawie; wiejski Wajdelota uznawany przez miejscowych za uzdrowiciela; chłopcy rzucający się pod niemieckie samochody, aby wyłudzić odszkodowanie; pracownicy fabryk snujący opowieści o swym pustym życiu na trasie Warszawa-małe miasteczko. Z pozoru niewiele znaczące historie z codziennego życia przeciętnych mieszkańców małych miasteczek i wsi – Polski B. W rzeczywistości książka „B. Opowieści z planety prowincja” to atlas ludzkich emocji.

W. Eichelberger, I. A. Stanisławska : Być lekarzem być pacjentem.
Dzięki tej książce porozumienie między lekarzem a pacjentem stanie się łatwiejsze. Książka dotyczy relacji lekarz – pacjent i pacjent – lekarz. Relacja ta jest szczególna, ponieważ
uruchamia mnóstwo projekcji, przeniesień, uczuć. Warto o nich wiedzieć, gdyż wtedy łatwiej sobie z nimi radzić. Obie strony mogą z książki dowiedzieć się, na co w tym trudnym kontakcie zwracać uwagę, by przebiegał w miarę bez zakłóceń i służył leczeniu. Bo na wynik leczenia ma wpływ zarówno lekarz, jak i pacjent – to wspólna odpowiedzialność. Dlatego relacja między nimi musi być uświadamiana i w sposób mądry, celowy podporządkowana leczeniu.

Opisy książek ze strony www.merlin.pl